26° Açık

BARINMA SORUNU

| Haber Girişi: 25 Aralık 2023 23:18 | Son Güncelleme: 25 Aralık 2023 23:18 A A

Biliyorsunuz konut kiralamalarında kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024’te sona erecek bir düzenleme yapıldı. Bu düzenlemenin amacı, kira bedellerini yüzde 25 ile sınırlamak ise hiçbir işe yaramadığı kesin. Zira piyasaya bakılınca kira bedellerinin enflasyonla doğru orantılı yükseldiği ve artık barınmanın bir sorun haline geldiği görülüyor.

Hatta Merkez Bankası Başkanı Gaye Hafize Erkan’ın yüksek kiralar nedeniyle ev bulamadığından yakınarak, ailecek annesinde kaldıklarını söylediğini herkes duydu. Dolayısıyla düzenlemenin kira bedellerini düşük tutmak yerine, ev sahipleri ile kiracılar arasında sorun çıkarmaktan başka bir işe yaramadığı ve artık barınmanın bir sorun haline geldiği açıkça ortada.

Bir hükümetin görevi, hele ki bu çağda fiyatları düzenlemek olamaz. Zaten bunun, sınırların bu denli ortadan kalktığı bir dünyada imkânı yok. Herkesin, istediği her ülkede her şeyi satabildiği, alabildiği bir çağdayız. Dolayısıyla, her şeyin fiyatının yükseldiği bir ortamda kira bedellerinin fiyatına bir sınır koymak tabii ki mümkün olamazdı, olmadı da…

Asıl yapılması gereken enflasyonu kontrol etmekti fakat bu mümkün olmadı. Yakın zamanda da mümkün görünmüyor.

Bir tarafta yüksek kiralar nedeniyle başını sokmaya bir ev bulamayan kiracılar, bir tarafta ise piyasanın altında kira bedeli alıp da zarar etmek istemeyen ev sahipleri… Bir tarafın istediğini yapmak, diğer tarafı mağdur edecek. Öyleyse ne yapmalı?

Bence yapılması gereken öncelikli şey, barınma sorunu yaşayan insanların derdine çare bulmak olmalıdır.

İdareciler bu sorunu çözerken sosyal devlet ilkesine göre hareket etmeli… Yani bu külfet, bütün vatandaşlara maddi imkanları ölçüsünde yansıtılmalı; sosyal devlet olmak böyle bir dayanışmayı gerektirir.

Sadece ev sahiplerinden devlet gücü ile zorla fedakârlık beklemek olmaz. Zira yaşayarak deneyimlediğimiz üzere; barınma sorununu, kira artış oranına sınırlama getirerek, sadece ev sahiplerine yükleyerek çözmeye çalışmak, kiracılarla ev sahiplerini karşı karşıya getirmekten başka bir işe yaramıyor.

Köşe Yazıları - 23:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
MKS - Marmara Kimya Sanayi Borusan Liberal