Farmolife

Esnaf Odası’nda Beki kazandı

23 Şubat 2018, 23:50 460 views

Gemlik Esnaf ve Sanatkârlar Odası Kongresi yapıldı. Yapılan kongrede mevcut başkan İsmail Beki 714 oyla yeniden başkan seçildi.

Pırıltı Düğün Salonları’nda yapılan kongrede mevcut başkan İsmail Beki ve uzun dönem başkanlık yapan İbrahim Talan yarıştı. Salonda iki adayın konuşları sonrasında gerginlik yaşanırken, seviyenin de düşmesi şaşkınlık yarattı. Aralarındaki polemikler, kongrenin önüne geçti.

Kongreye Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Avcı, AK Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam, İYİ Parti İlçe Başkanı Adnan Bıyıklı, CHP İlçe Başkanı Cemil Acar, MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz, Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı Kemal Akıt, Borsa Başkanı Özden Çakır, STK, dernek ve kurum temsilcileri ile çok sayıda esnaf katıldı.

Kongre Divan Başkanlığı’na Bursa Oda Başkanı Arif Tak getirildi. Kongrede faaliyet raporu, denetim komisyonu raporu ve bütçe okunurken, okunan raporlar oy birliği ile onaylandı. Yönetim de yine oybirliği ile ibra edildi.

Dilek ve temennilerde ilk sözü GTSO Başkanı Kemal Akıt aldı. Esnaf odalarının gönüllülük ağırlıklı STK’lar olduğunu ifade eden Akıt, iki adayın da Gemlik’in tanıdığı isimler olduğunu kaydederek, adaylara başarılar diledi.

Ardından söz alan Gemlik Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Avcı, “Esnaf Odaları bizim için de önemli sivil toplum kuruluşlarındandır. Esnaf Odası ile uyum içinde çalıştık. Bu tarz kurum ve kuruluşlarda uyum çok önemlidir. Bu uyumun devam edeceğini umuyoruz” dedi.

Talan: Kasada para kalmadı
Esnaf Odası Başkan Adayı İbrahim Talan, ilk olarak geçmişte yaptıklarını anlatarak başladığı konuşmasında, Gemlik’e ilk olarak Sanayi Sitesi’ni kendilerinin getirdiğini söyledi. Eğitime önemli destekler verdiklerini ve kurslar açtıklarını hatırlatan Talan, “Bu kurslarda çok sayıda kişiye hem maaş verdik hem meslek sahibi yaptık. Kapalı Pazar Yeri ile alakalı önerilerimizi sunmuştuk. Bugün Kapalı Pazar Yeri’nden yer alanların bir kısmı esnaf değil. İstanbul’da öğretmenlik yapıp burayı devredenler var. Benim dönemimde 20-25 arası büyük market vardı, şimdi 60-65 arasında. Biz kasayı 83 Bin TL para ile bıraktık. Maaş almadan hizmet verdiklerini söylüyorlar bu doğru değil. Maaş aldılar son döneme kadar. Son dönemde kasada para kalmadığı için yöneticiler feragat etti. Maaş almak bizce hakları ama almıyorum diye yapılan propaganda doğru değil” çıkışında bulundu.

Beki: Biz odayı borçla devraldık
Karşılık olarak İsmail Beki de daha sert üslupla Talan’a cevap verdi. Beki, yapılan iyi şeylerde kendisinin de imzası olduğunu vurguladı. “O dönem, ben de hem yönetimde, hem de başkanvekilliğinde görev aldım. Biz odayı borçla devraldık” iddiasında bulunan Beki, “Belediye başkanının açıklamasından farklı anlam çıkarıyorlar. Biz uyumlu çalışarak esnafa faydalı olmak istedik. Yoksa uyumsuz çalışmakla faydalı olmak mümkün mü? Biz odayı enkaz olarak devraldık. Sen rahmetli Şükret amcanın mirasını bitirdin. Odanın 300 TL’lik laptopunu bile evine götürmüştün. Bunu senden savcılıkla devraldım. Odanın aracında logo bile yoktu. Son yıl yönetimim maaş almadı. Ben de yarı maaş alıyorum. Çünkü personelimiz emekli oldu, onun ikramiyesini ödedik” diye konuştu.

Gerginlik devam edince divan başkanı araya girerek iki ismi barıştırmak için bir araya getirdi. Konuşmalar sonrasında oylamaya geçildi. Seçime katılanlar İsmail Beki’yi başkan olarak seçti. İsmail Beki 714 oy alırken, İbrahim Talan 310 oyda kaldı.

Beki’nin yönetimi şu isimlerden oluştu:
İsmail Beki, Muhammet Kantar, İbrahim İnce, Yusuf Es, Fahrettin Ceyhan, Hazım Aydın, Günay Torun, Abbas Aydın, Orhan Ayaz. Denetim; Mehmet Nezih Karakuş, Gökhan Akbulut, Tarık Kurt.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi