Farmolife

Gemlik çocuk istismarına karşı sesini yükseltti

25 Şubat 2018, 03:20 443 views

Gemlik’te “Çocuk İstismarına Son” yürüyüşü yapıldı. Siyasi partilerin ilçe başkanları, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve taraftar dernekleri temsilcilerinin katıldığı yürüyüş Kapalı Pazar yerinden başlayarak AVM önünde yapılan basın açıklaması ile son buldu.

Gülru Gencer tarafından okunan basın açıklamasında, “Kadına karşı şiddete, ne de ülkemizin en değerli varlıkları, bizlerin geleceği olan çocuklara karşı işlenen ahlaksız suçlara karşı susmayacağız, tepkisiz kalmayacağız; sesimizi yükseltecek ve bu gün burada olduğu gibi hep birlikte dur diyeceğiz.” denildi.

Kadının toplumun temel taşı olduğu vurgulanan açıklamada, geleceğimiz olan çocuklarımızı yarınlara hazırlamakta babalarla birlikte en büyük pay sahibinin anneler olduğuna dikkat çekildi. Kadının görevinin sadece annelik olmadığı belirtilen açıklamada, toplumlardaki gelişmişliğin kadınların sosyal hayata katılmaları derecesine göre ölçüldüğü dile getirildi.

Gelişmiş ülkelerde kadınların söz sahibi, çalışan, üreten, sadece evi değil ülkeyi çekip çeviren olduğu ifade edilen açıklamada şöyle denildi:
“İstatistikler incelendiğinde kadına karşı şiddetin son bir yılda neredeyse yedi kat arttığını görüyoruz. Karanlık eller kadınlara kalkıyor, onlara şiddet uyguluyor, kendi aşağılık arzularını tatmin etmek için kadınları kullanmak gafletine düşüyor. Öte yandan son zamanlarda özellikle basında sık rastlanan çocuk istismarı haberleri de içimizi bir o kadar yakmaktadır. Sorarım, hangi aşağılık zihniyet henüz ergenlik çağına bile gelmeyen çocuklarımıza karşı ahlaksız yaklaşımlarda bulunarak onlardan kabul edilemez şekilde faydalanmaya çalışabilir? Bunu hangi akıl, vicdan, inanç ve onur sahibi insan yapabilir. Çekin ellerinizi kadınlarımızın üzerinden, çekin ellerinizi çocuklarımızın üzerinden, çekin ellerinizi geleceğimizin üzerinden.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi