Farmolife

“Hayat Sohbetleri” konferansında gençlere tavsiyeler

28 Şubat 2018, 01:57 432 views

Gençlerin sosyal ve kişisel gelişimine destek vermek amacıyla Gemlik Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün organize ettiği programlar Koza Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Gençlik Merkezi’nde (Belgem) gerçekleştirildi. Bu kapsamda Gazeteci Yazar Sami Özey ve Aile Danışmanı, İletişim ve Zarafet Uzmanı Selda Boztepe “Hayat Sohbetleri” konulu konferans ile öğrencilerle bir araya geldi.

Programda Özer, öğrencilere kendine has üslubu ile bilgi ve deneyimlerini aktardı. Gençlere kendi plânlarının öznesi olmazlarsa başka plânların yüklemi olacakları konusunda uyaran Sami Özer, “Bedelini ödemediğin hiçbir şey senin değildir. Başkalarına minnet ederek yaşıyorsan, özgürlüğü rüyalarında bile göremezsin. Dünyada en pahalı su, gül suyu değil, yüz suyudur. Gül suyunu döktükçe, mis gibi kokular yayılır. Yüz suyunu döktükçe de zillet, meskenet saçılır. Yüz suyunu alın teriyle karıştırırsan, gül suyu gibi güzel kokar.” dedi.

Kişinin kendisini iyi tanıyamamasının veya kendisini yanlış tanımasının kişiye çok zararlar verebileceğini belirten Özer, “Dostunu yanlış anlarsan, dostunu kaybedersin. Kendini yanlış anlarsan, kendini kaybedersin. Kaybettiğin dostların yerine yenisini bulmak belki kolay olabilir. Ancak, kendini kaybedersen, bir
daha zor bulursun” diye konuştu.

Aile Danışmanı Boztepe de, katılımcılara İslam’da davranış ve nezaket kuralları, sosyal yaşama uyum, görgü kuralları, yüz yüze iletişim gibi konularda öğütler verdi. Toplumun temeli olan kadının, yeni kuşağa, İslam’a uygun nezaket ve zarafeti öğreterek, birbirine saygı duyan, değer veren ve sosyal yönden güçlü bireyler yetiştirilmesi konusunda eğitilmesi gerektiğini anlatan Boztepe, “Zarâfet inceliktir, nezakettir, nezahettir, güzelliktir. İslam, insanı her anlamda ve her alanda zarâfetle donatan bir değerler manzumesidir” şeklinde konuştu.

Program Özer ve Boztepe’ye çiçek takdimi ile sona erdi.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi