Farmolife

Gemlik’e “Zeytin Dalı Meydanı”

2 Mart 2018, 16:39 575 views

Büyükşehir Belediyesi ve Gemlik Belediyesi tarafından yapılan sahil ve meydan düzenlemesi kapsamında eski çay bahçelerinin bulunduğu alanda yapılacak yeni çay bahçelerinin temeli atıldı.

Temel atma programında Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz yeni meydanın isim müjdesini verdi. Meydanın adı hem Gemlik’i temsil eden hem de Afrin’de Türkiye’nin öncülüğünde yürütülen operasyonun adını taşıyan “Zeytin Dalı Meydanı” olacak.

Programa Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Büyükşehir Başkanvekili Şükrü Köse, AK Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam, GTSO Başkanı Kemal Akıt, GTSO Meclis Başkanı Paşa Ağdemir, STK ve dernek temsilcileri, kurum yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Temel atma programında ilk sözü alan Belediye Başkanı Yılmaz, ”Ocak ayından itibaren her hafta yaptığımız temel atma törenlerine devam ediyoruz. Bu hafta da Büyükşehir Belediyesi ile çalışmasını yaptığımız meydana kavuşuyoruz. Burada otuz yıl önce yapılan çay bahçeleri demode oldu. Yeni ve günün şartlarına uygun çay bahçeleri planladık. Meydanımıza adını hem zeytinin başkenti Gemlik’e uygun hem de yürüttüğümüz operasyon olan Zeytin Dalı adını vereceğiz.” dedi.

Gemlik’te geçtiğimiz günlerde 100 yıllık zeytin ağaçlarını taşıdıklarını hatırlatan Yılmaz, önümüzdeki günlerde bu meydana da tarihi 600 yıllık zeytin ağacını nakledeceklerini söyledi.

Sonrasında söz alan Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Şükrü Köse ise, “Her şehrin meydanı, oranın vitrinidir. Gemlik’in vitrini de Gemlik İskele Meydanı’dır. Gemlik, dönüşümüyle tüm ülkenin takip ettiği ilçe haline geldi. Bizler de Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen desteği vereceğiz. Gemlik’in merkezinde 10 bin dönümlük meydan düzenlemesi yapılacak.” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Gemlik’in önemli değerler kazandığını dile getirdi. İlçenin uzun yıllardır deniz kenarında olmasına rağmen denizden uzak olduğunu savunan Aydın, “Yapılan proje ile Gemlik’i denize kavuşturuyoruz. Burada, Büyükşehir yasasının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Zamanında çok karşı çıkmışlardı. Bugün hizmet ortada.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ilçe vaizi Muarrem Dutar tarafından yapılan duanın ardından çay bahçelerinin temeli atıldı.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi