Farmolife

Çatışmacı tutum kimseye fayda sağlamaz

5 Mart 2018, 00:06 1.713 views

 

Gemlik’teki spor kulüplerimizin başarı grafiklerinin arzu edilen seviyede olmaması, Gemlik halkı ve spor camiası tarafından eleştiri konusu olmaktadır. Bunun elbette ki bir çok nedenleri bulunmaktadır.

Bana göre bu nedenlerden biri ve en önemlisi; spor kulüplerimiz arasında birlik ve beraberliğin yeterince sağlanamamasının, samimiyetten uzak kişisel çekişmelerimizden, birbirimize saygı ve güvenin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum. İletişim halinde değiliz. Kulaktan dolma, üçüncü kişilerin -hiç de iyi niyetli olmayan- düşünce ve söylemleri iletişim kurmamızı etkilemektedir.

Eğer amaç, gençlerimizin spor yapmalarına, profesyonel takımlarda oynamalarına olanak sağlamak ve daha da önemlisi ahlaklı, kendisine ve çevresine saygılı, anlayışlı, yaşadığı kente karşı sorumluluklarını yerine getirmek ise, bizler ve tüm kulüplerimizin teknik heyetleri ile yönetim kademeleri çalışmalarını ve enerjilerini, toplumun tüm dinamikleriyle harekete geçirerek birlik ve beraberliğimizi tesis etmek zorundayız.

Gemlik geçmişte bunu yaptı ve Gemlik Spor BAL ligine 37 yıllık bir hasretin sonucunda ulaştı. Yönetimiyle, oyuncusuyla, kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yerel basınıyla, hepsinden önemlisi taraftarıyla, esnafıyla, tüm Gemlik halkıyla kenetlenince başarı kendiliğinden gelmiş oldu. Birlik ve beraberliğin kalıcı olması için kentin en üst mülki amirinden, kentte yaşayan her bireyine sporu sahiplenmeli, destek sunmalıdır. Söylediklerimizin gerçekleşmesi için de çatışmacı, rencide edici dil ve üsluptan vazgeçmemiz gerektiğine inanıyorum. Toplumun tüm katmalarıyla iyi iletişim içinde olmalı, kulüplerin sıkıntılarının giderilmesi için yetkililerin sürekli biraraya gelip bilgi alışverişinde bulunmasının faydasına inanıyorum.

Çıtamızı daha yükseklere çıkarmalıyız, enerjimizi ve planlarımızı/projelerimizi günlük değil 2020/2035 yıllarına göre yapmalıyız.

Sorunlarımızı iyi analiz edip çözüm yolları bulmalıyız. Örneğin tüm branşlarda Gemlik kulüplerinin tamamı, yetkili federasyonlar tarafından mutlaka bir defa da olsa haksızlığa uğramıştır ve yetkililere sesimizi ulaştırmakta da yetersiz kalmışızdır. Ceza almayan, haksızlığa uğramayan hiç bir kulübümüz yok. İşte tam bu noktada birlik ve beraberlik içinde sesimizi duyurabilmemiz için mutlaka;
– Gemlik’ten hakem yetiştirmemiz
– Gemlik’teki bütün takımlarımızın teknik heyetlerini mutlaka çok üst seviyede eğitimlere ve seminerlere göndermemiz,
– Tüm yetkililerimizin gayret ve desteği ile Gemlik’te faaliyet gösteren tüm branşlarda, federasyon yönetimlerine isim önermeli ve görev almalarını sağlamalıyız.

Kulüplerbirliğimiz kuruluşundan bugüne kadar adaletli bir yönetim sergilemek için elinden geleni yapmıştır. Kulüplerbirliğimizi teşkil edenler, yine kulüplerimizin güzide başkanlarıdır. Elbette ki eksiklikler var ve arkadaşlarımız iyi niyet ve tüm çabalarıyla eksikliklerin giderilmesi noktasında enerji sarf ediyorlar. Umarım en kısa zamanda herşeyin mükemmelliği noktasında kulüp yöneticilerimiz biraraya gelerek Gemlik için güzel kararlar alırlar.

Hepimiz insanız; duygularımıza yenik düşüp istemeyerek de olsa hata yapabiliriz. Önemli olan, hatalarımızı tekrarlamadan, nefsimizden uzaklaşıp, “ben” demeden “biz” demeyi içimize sindirmek… Çatışmacı tutum kimseye fayda sağlamaz. Kendi egolarımız yüzünden en başta gençlerimiz zarar görür kanısındayım.

Sporda başarılı olmak, çözüm üretmek, spor kulüplerimizin elinde.

Her branşta bir MİLLİ TAKIMIMIZ olmalı. Futbolda bana göre A takımımız Gemlikspor’dur. Altyapı da ise Elit Lig ve altyapıdaki evlatlarımızdır. Altyapılarımıza ciddi anlamda özen göstermemiz gerekiyor. Çünkü A takımımıza, öz evlatlarımıza emek vererek hizmet etmelerini öğütlemeliyiz. Bunu yaptığımız takdirde, Gemlikspor’da çok büyük bütçeye gerek kalmadan, dışarıdan oyuncu gereksinimi duymadan, Gemlik’in gençleriyle mücadele etmek daha anlamlı ve doğru bir iş olur. Ayrıca marka olmuş takımımız Gemlikspor’un yönetimi de güçlü olmak zorunda. Herkesin ve her kesimin katkı sunma sorumluluğu bulunmaktadır.

Basketbolda çok iyi durumdayız. Başarılı takımlarımız bulunmakta. Altyapısı çok iyi. Kaliteli teknik arkadaşlarımız bulunmakta. Basketbola katkı sunan sayın Berkay Bulut Başkanıma ve yönetimine, ayrıca hiçbir maddi menfaat beklemeyen, tüm enerjisini basketbolun Gemlik’te marka olmasına harcayan İbrahim Tokgöz abime içtenlikle teşekkür ediyorum. Basketbolu geniş kitlelere ve tüm halkımıza sevdirdikleri için.

Judoda da çok iyi durumdayız. Türkiye Milli Takımı’nda birden fazla sporcumuz var. Türkiye Şampiyonu ve Türkiye ikinciliklerimiz var. Judoda hedeflerimiz 2020 yılı olimpiyatlarında derece almak, madalya kazanmak. Bizi sevindiren yanı da, çekirdekten yetişen gençlerimizin ve hocamızın Gemlikli olmaları. Biz onlarla gurur duyuyoruz.

Atletizmde 7 yıllık emeğin karşılığını, her yarışmada birinci olarak tamamlayıp Gemlik’e büyük sevinç yaşatarak aldık. Bir çok sporcumuz Türkiye çapında dereceler alarak göğsümüzü kabarttılar. Türkiye ikinciliği ve Türkiye üçüncülüğümüz mevcut olup; yine sevincimiz, hocamızın da gençlerimizin de yerli olmalarıdır.

Gemlik’te yaklaşık 13 spor branşı var ve hepsinde söz sahibidir Gemlik.

Gemlikspor bir markadır ve marka olmaya devam edecektir. Biraz samimiyet, biraz hoşgörü ve empati, sorunların çözümünde anahtar olacaktır.

***

“Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarf edilen çalışmanın ehemmiyet ve kutsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Gemlik’te Spor

28 Şubat 2018

Adliye Sarayı ve Yapı Kullanma İzin Belgeleri

Gemlik nihayet Adliye Sarayı’na kavuşuyor. Sahildeki bina hem dikine hem de dardı. Sonraki ise zaten...

3 Nisan 2018

Dolandırılmaya Var mısınız ?

Dolandırılmaya var mısınız? Küçük Ali, yaşlı bir çiftçiden 500 liraya eşek satın alır. Ama çiftçi...

1 Nisan 2018

Denizi olmayan Gemlik

Gemlik bir sahil kenti mi yoksa sahildeki bir kent mi? Yanıt; Gemlik sadece sahildeki bir...

25 Mart 2018

Benden söylemesi!

Edremit’in merkezinde halka hitap etti Meral Akşener. Edremitlilerle konuştum; “Burada seçim zamanı haricinde hiç bir...

19 Mart 2018

İyi Parti, belediye ve gazete

Her yayın organının olduğu gibi, gazetelerin de bir yayın çizgisi; dünyaya ve olaylara bakış açısı,...

14 Mart 2018

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi