Farmolife

Hisarcıklıoğlu laboratuvar açtı

6 Mart 2018, 02:21 408 views

Gemlik Ticaret Borsası Zeytin Analiz Laboratuvarı ve ödül töreni için Gemlik’e gelen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Gemlik’te dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Gemlik’in zeytinine övgüler yağdıran TOBB Başkanı, Borsa yönetimine de teşekkür etti.

Borsa binasında yapılan programa Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ülger, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Barış Bozkurt, İlçe Emniyet Müdürü Abdulkadir Yüce, GTSO Başkanı Kemal Akıt, GTSO Meclis Başkanı Paşa Ağdemir, Borsa Başkanı Özden Çakır, kurum, dernek ve STK temsilcileri katıldı.

Programda bilgilendirme yapan Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Doğan, yüksek miktarda ürün veren zeytincilere plaket töreni yapılacağını söyledi.

Çakır: Zeytin işleme merkezi ve lokal yapmayı planlıyoruz

Ardından söz alan Borsa Başkanı Özden Çakır, ”Zeytin ile alakalı çok önemli çalışmalar yaptık. Coğrafi işaretimizi aldık. Şimdi de bunun tanıtılması için projeler hazırlıyoruz. Burada açacağımız laboratuvar, zeytinin içindeki katkıyı da inceleme imkânı sunacak. Bizim bundan sonraki hedeflerimiz arasında lisanslı depoculuk, zeytin işleme merkezi ve lokal yapımı var. Gemlik olarak ihtisas borsasına 1 milyon TL üzerinde katkıda bulunduk. Üyelerimizin yüzde 95’i zeytin üreticisi. Bizim bir hedefimiz de Gemlik’e okul yapmaktır. Ayrıca Orhangazi ve İznik’in de bize bağlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Yılmaz: Biz desteğe hazırız

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, ”Laboratuvar Gemlik adına önemli bir katkı oldu. Gemlik’te tarımla ilgili pek çok kurumu bu bölgede topladık. Şimdi de Zeytin Araştırma Enstitüsü kurulması gerekiyor. Biz bu konuda destek vermeye hazırız. Üniversitenin de dahil olmasıyla önemli aşama kaydedebiliriz” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu: Coğrafi değerimizi iyi bilmeliyiz

Son olarak söz alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Gemlik, Körfez’den bakılınca elmas gibi uzanan bir ilçe. Gemlik, ülkenin en önemli ticaret merkezlerinden biri. Gemlik Gümrüğü ihracatta da Türkiye’de ilk üçte yer alıyor. Gemlik, Türkiye’de konserveciliğin başladığı yer. Coğrafi değerimizi iyi bilmemiz, buna göre değerlendirme yapmamız lazım” diye konuştu.

Ticaret borsalarının dünyaya örnek olmaya başladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:
“Lisanslı depoculuk konusundaki girişimleriniz önemli. Ne demektir lisanslı depoculuk? Kapı kapı zeytini gezdirmeye gerek olmamasıdır. Vereceğimiz senet ile her yerde çalışabilmenizdir. Üretici depoya getirirse mazot masrafını bile alır. Gemlik coğrafi işareti tescil etti. Şimdi bunu yurt dışında duyurmak lazım. Özden kardeşime bu anlamda teşekkür ediyorum. Ayrıca Gemlik’te okul yaptırılmasına da olumlu yaklaşıyoruz.”

Konuşmaların ardından yüksek miktarda ürün veren zeytincilere plaket verilirken, kurulumu tamamlanan Zeytin Analiz Laboratuvarı Hisarcıklıoğlu ve diğer katılımcılar tarafından hizmete açıldı.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi