Farmolife

Borusan’ın anlamlı 8 Mart projeleri

8 Mart 2018, 02:34 437 views

Borusan, 8 Mart’ta sanayide kadın istihdamını artırmaya yönelik önemli bir yatırımını açıkladı. Kadınların işgücüne katılımının önünde en önemli engeli oluşturan çocuk bakımı sorununa destek olmak için Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 150 çocuk kapasiteli bir kreş açıyor.

Kadının güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını başlıca sosyal sorumluluk önceliklerinden biri olarak kabul eden Borusan, bu alanda bir yandan kendi şirketlerinde ciddi adımlar atarken, bir yandan da önemli toplumsal projeleri sürdürüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Borusan CEO’su Agah Uğur, “Kreş ve maddi yardım eksikliği ile çocuk bakımında ana sorumluluğun kadına düşmesi, kadınların işgücüne katılımındaki en büyük engeli oluşturuyor. Türkiye OECD ülkeleri arasında yüzde 30 ile kadının işgücüne katılım oranının en düşük olduğu ülke. Bu bakımdan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Bursa Organize Sanayi Bölgesi’ne bu yatırımı armağan ettiğimizi açıklamaktan gurur duyuyoruz. 8 Mart’ı sadece kadınların değil, toplumsal cinsiyet eşitliğine inanan herkesin günü olarak görüyoruz” dedi.

“Kadına Güç İş Yok”
Borusan şirketlerinden Borçelik de, hiçbir iş alanının sadece erkeklere özgü olmadığını, kadınların her işi yapabileceğini vurgulayan “Kadına Güç İş Yok” projesiyle çelik sektöründe kadın istihdamı konusunda örnek oldu ve bir ilke imza attı.

2018 programında #SevgiDildeBaşlar hareketinin devamı olarak “Cinsiyetçiliğin Adını Koyalım” kampanyası geliyor. Bu kampanyada “Kadın işi değil bu”, “Yoksa feminist misin?”, “Neden makyaj yapmadın” gibi günlük iş hayatında yaygın olarak karşılaşılan, üstü örtülü ve bilinçsiz önyargılardan beslenen davranışlara dikkat çekiliyor.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi