Farmolife

CHP belediyenin 8 Mart etkinliğine tepki gösterdi

8 Mart 2018, 15:51 436 views

CHP Kadın Kolları Başkanı Mehtap Durmuş Ünlü, belediyenin Kadınlar Günü etkinliğinde Atatürk’ün adının geçmemesine tepki gösterdi.

Gemlik Belediyesi’nin gerçekleştirdiği 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliğinde Türk kadınına bir sürü hak sağlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün adının bile anılmaması CHP’li kadınların tepkisine yol açtı. CHP Kadın Kolları Başkanı Mehtap Durmuş Ünlü, konuyla ilgili bir basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadını sömüren, yozlaştıran, toplumdan soyutlamaya ve eve hapsetmeye çalışan zihniyete karşı bir mücadele günü olduğunu belirten Ünlü, açıklamasında “Gelişmiş toplum ölçütü kadının sosyal hayattaki yeri ile ölçülür. Hayat, kadına pek çok görevler vermiştir. Kadın eştir. Evi çekip çeviren, ailenin düzenini sağlayandır. Kadın annedir. Gelecek nesillere aydınlık bireyler yetiştiren toplumun temel taşıdır. Kadın emekçidir. Gerektiği zaman çalışarak evine büyük ekonomik katkı sağlayandır. Kadın idarecidir. Yeri geldiğinde en önemli makamlarda yer alarak ülkelerin geleceğine yön verendir. Kısacası kadın her şeydir” dedi.

Türk kadınının hak ettiği konuma gelirken cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve cumhuriyet devrimlerine çok şey borçlu olduğuna dikkat çeken Ünlü, “Atatürk, kadının toplum hayatındaki yeri ve önemini bilen büyük bir lider olarak, Türk kadınına hak ettiği önemi vermiş ve sosyal hayatta daha fazla yer alması için gereken düzenlemeleri yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti:
“Gemlik Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği yemekli toplantıda, kadının annelik ve ev kadınlığı görevlerine vurgu yaparak onu sosyal hayattan dışlayıcı bir tutum sergilemiştir. Konuşmacılar, kadın haklarından, , hatta bu hakları sağlayan Atatürk’e değinmemiştir. Saygı duruşunda bile bulunmaya gerek duymamıştır. Kendisine, bu önemli günde en azından bir organizasyon düzenlemeyi düşündüğü için teşekkür ediyoruz. Ama Sayın Yılmaz, yine bazı şeyleri eksik ve yetersiz gerçekleştirdi. Ne mutlu bir Atatürk yetiştiren Türk kadınına, ne mutlu O’na sahip olan Türk milletine.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi