Farmolife

İyi Parti, Kadınlar Günü’nde kadına şiddet konusuna dikkat çekti

8 Mart 2018, 21:49 635 views

İyi parti Gemlik İlçe Teşkilatı Halkla İlişkiler Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla partinin kadın yönetim kurulu ve komisyon üyeleri Gemlik sokaklarında, çarşı, pazar ve dikkanlarda kadınları ziyaret ederek, karanfil dağıttı. Ziyaretlerin ardından bir basın açıklaması gerçekleştiren İyi parti, açıklamasında kadına şiddet konusuna dikkat çekti. İyi Parti’nin bir kadınalr hareketi olduğu vurgulanan açıklamada, kadına ve çocuğa şiddetin önlenmesinin partinin öncelikli konularından biri olduğu kaydedildi.

“Bu günün ifade ettiği ve dikkati çekmeye çalıştığı, bazı değerler ve yapılması gerekenler üzerine; sözde değil, özde olan çalışmaların ışığında bilgilendirmelerde bulunmak istiyoruz” diye başlayan açıklamada, “Ülkemizde uygulanan yetersiz politikalar ve kanunlardaki açıklardan faydalanan ‘şiddet’, kendine geniş bir hareket sahası buluyor. Ancak ‘şiddet’ dendiği zaman bu terimin tanımı neleri kapsamaktadır? Buna kısaca değinmek isteriz. Şiddet göstermek demek, sadece ‘vurmak, öldürmek’ demek değildir. Çok çeşitli yol ve yöntemlerle şiddet uygulanabilmektedir” denildi.

Şiddetin sadece vurmak, öldürmek olmadığı, şiddetin; psikolojik şiddet, yıldırma (mobbing), ekonomik şiddet, kadını canına kıymaya kadar götüren sorunlu kültürler, taciz, fiziksel şiddet ve cinsel şiddet olarak maddelendirildi açıklama şu şekilde devam etti:
“Kanun yapıcılar ve yürütme makamı, kadına ve çocuğa şiddeti engellemede birincil derecede sorumludurlar. Şiddet mağdurları onlardan çözüm beklerken; ‘tecavüzcüsü ile evlenmek’ önerisini ileri süren siyasiler; çözüm üretme konusunda samimiyetsizdirler. Bu tip öneriler, karanlık zihinlerin dışa vurumudur.Ancak aydınlık fikirler ışığında, kadın erkek eşitliğini idrak etmiş siyasilerin uygulamaya koyacakları kanunlar; kadından çocuklara; tüm mağdurlara birer umut kapısı olacaktır. Bu yaklaşım, şiddet mağduru kadınların da hak ettikleri şekilde, özgür ve güven içerisinde yaşamalarını sağlayacaktır. Bizler, ‘bir kadın hareketi olmakla’ daima övündüğümüz İYİ Parti olarak; kadına ve çocuklara karşı şiddetin yok edilmesi için, her türlü tedbirin alınması noktasında tüm çalışmalarımızı tamamlamış durumdayız. Bu saldırıların durdurulması için gerekli tüm değişiklikleri derhal uygulamaya koyacağız. Bu gün sizlere sayısal istatistiklerden bahsetmedik. Kadına karşı şiddet suçunun, sayılara indirgenip; sadece sayılar üzerinden değerlendirilmesi de sakat bir bakış açısıdır. Şiddetle top yekün mücadele gereklidir.
Hepinizi saygıyla selamlarım.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi