Farmolife

Aygün: Dönüşüm yerinde mi yoksa taşınmalı mı olacak?

14 Mart 2018, 01:29 885 views

Gemlik ve Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden Kanun Hükmündeki Kararname’nin (KHK) değiştirilmesiyle ilgili Gemlik Yerinde Dönüşüm Komisyonu Başkanı Hamza Aygün bir açıklama yaparak dönüşümün nasıl olacağını sordu.

Gemlik’in tüm dinamikleri ile bir ve beraber olunca her türlü zorluğu nasıl aşacağını göstermiş olduğunu vurgulayan Aygün, uzun süre uğraşarak, toplumun tüm kesimleriyle bir araya gelerek mücadele verdiklerini ve yanlıştan dönülmesini istediklerini söyledi. KHK’daki “taşınma” ibaresinin “yapıların dönüştürülmesi” olarak değiştirildiğini vurgulayan Aygün, “Eski metne göre olumlu bir adım atılmış oldu. Ancak dönüşümün yerinde mi yoksa taşımalı mı olacağının açık olmaması da soru işaretlerini beraberinde getirdi. Eğer dönüşüm yerinde olacaksa güzel bir gelişmedir. Ancak sadece taşımalı bir dönüşüm düşünülüyorsa yanlışta ısrar ediliyor manasına gelecektir. Kanunda maalesef bu durum hala net değildir. Temennimiz dönüşümün, yerinde dönüşüm şeklinde olmasıdır. Bunun için ilgili meslek odalarının da görüşü alınarak, plan revizyonu ile Gemlik’te yerinde dönüşümün de önü açılmalıdır” dedi.

KHK değişikliğinin kendilerine birçok ders vermiş olduğunu ifade eden Aygün, “Öncelikle idare konumunda bulunan sorumlu kişilerin attıkları adımları istişare ederek daha dikkatli atmaları gerektiğini öğrendik. Bu KHK çıkmadan önce ilçedeki kurum ve kuruluşlar ile STK ve siyasi partilerin görüşleri alınsa idi, böyle bir yanlış KHK çıkmayacaktı. Yine de zararın neresinden dönülürse kardır. Bir diğer ders de şudur; Biz Gemlik ortak paydasında biraraya gelip konuşabilirsek her türlü imkansız gibi görünen zorlukları aşabiliriz. Bu dersler ışığında bundan böyle hangi düşünceden olursa olsun tüm kesimler oturup konuşmalı, birbirini dinlemelidir. Özellikle idareciler de toplumun sesini dinlemeli farklı düşüncelere kulak vermelidir” diye konuştu.

Aygün açıklamasını şu şekilde tamamladı:
“Süreç içerisinde Gemlik Yerinde Dönüşüm Komisyonu’nda görev alan tüm arkadaşlarıma, derdini sahiplenen Gemlik halkına ve kararın değişmesinde görev alan tüm yetkililere teşekkür ediyorum.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi