Farmolife

Başkan Yılmaz: ‘Nakil’ kelimesi suistimal edildi

14 Mart 2018, 01:08 433 views

696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin (KHK) geçici 25’inci maddesinde kamuoyunda tereddüt yaratan “nakledilmesi” ibaresi, yeni torba yasa kapsamında “dönüştürülmesi” olarak değiştirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Türkiye’de ilk defa deprem
olmadan önlem almak için somut adım atıldığını ve bunun da Gemlik’e nasip olduğunu söyledi. Düzenlemenin Gemlik için önemli bir fırsat ve başarı olduğunu savunan Yılmaz, “Önemli bir çalışma süreci ve çaba sonrasında, Gemlik’in adına KHK çıkarıldı. 696 Sayılı KHK’da yer alan “nakil” kelimesi suistimal edildi. Siyasi mülahazalar ve söylemler bankaları tedirgin etti. Kredi hususunda problemler yaşandı. Emlak sektörü de ister istemez bu durumdan olumsuz etkilendi. Gemlik’in önünü açan bir düzenlemenin daha fazla polemik konusu olmaması için, emlak sektörünün ve bankacılık sektörünün kaygılarını gidermek için, Torba Yasa ile KHK’da yer alan “nakledilmesi” ibaresi, “dönüşüm ve yeni yerleşim” olarak değiştirildi. Böylelikle en baştan beri telaffuz ettiğimiz ve yapmayı düşündüğümüz dönüşüm ve yeni yerleşim ibaresi yasaya eklenmiş oldu” dedi.

Gemlik’te daha önce başlanan ve uygulanan dönüşümün resmiyet kazandığını ifade eden Yılmaz, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Gemlik için deprem olmadan önlem almaya yönelik özel yasa çıkaran Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’na, bakanlarımıza, bölge milletvekilimize ve tüm milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum. Artık Gemlik’in önü de açık ufku da açık. Merkezi hükümet, Büyükşehir ve belediyemiz yatırımlarıyla her gün daha da yaşanabilir hale gelen Gemlikimiz bölgenin parlayan yıldızı olacaktır. Gemlik halkımıza ve ülkemize hayırlı olsun.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi