Farmolife

İyi Parti, belediye ve gazete

14 Mart 2018, 03:17 1.179 views

Her yayın organının olduğu gibi, gazetelerin de bir yayın çizgisi; dünyaya ve olaylara bakış açısı, bir mülahazası, olayları yorumlama biçimi vardır. Gazete bir silah değildir ancak bir propaganda aracıdır.

Hür gazeteciliğin yapıldığı toplumlar ancak demokratik olarak adlandırılır. Erki elinde bulunduran için de “hür basın” bir şanstır. Erkin etrafında kümelenen güç seviciler, menfaatçi ve şakşakçılar maalesef erk sahibinin yanlış yapmasına mani olmazlar. Atalarımızın çok güzel bir sözü vardır; “Şeyh uçmaz, mürit uçurur” diye. O nedenle, birileri her dediğinize güzel diyor ve alkışlıyorsa korkacaksınız. Aslolan, diğerinin ne demek istediğidir. Bu nedenle demokrasinin olmazsa olmazı da muhalefettir.

Gazetemizi İyi Parti’nin yayın organı sananlar, bir yayın organının işleyişini bilmeyen, “kişi kendinden bilir başkasını” türü cahillerden başka bir şey değillerdir. Evet, bir gazetenin sahibinin de siyasi görüşü, bakışı, hatta üyeliği ve dahi yönetiminde yeri olabilir. Bu, o gazeteyi partinin yapmaz. Ama kendi partisinin haberlerine öncelik vermesine de kimse ses çıkaramaz.

Bunu niye söylüyorum? Bizim gazetemizde parti haberlerine ayrılan bölüm, belediye haberlerine ayrılan bölümün çeyreği bile değilken, birileri gazetemizi “bülten” sanıyor ya da öyle görmek işine geliyor. Bülten çıkarmak istersek, emin olun onu da güzel yaparız. İstiyorlar ki, bir gazetede sadece kendi haberleri olsun, alkışlansın ve hiç eleştirilmesin.

Muhtemelen dikkatinizi çekmemiştir. Mensubu ve yönetiminde bulunduğum partimle, mevcut Belediye Başkanı arasında geçtiğimiz haftalarda bir “FETÖCÜ” polemiği yaşandı. Bunun bir haber değeri vardı ve kullanılabilirdi. Kimisi her iki tarafın açıklamasını, kimisi de tek tarafın açıklamasını gördü ve duyurdu. Bu, o yayın organının yayın politikası ile ilgilidir. Bu haberi biz de çok güzel kullanabilirdik; çünkü tam da gazetecilerin seveceği türdendi, siyasi karşılığı vardı ve eğer bir partinin yayın organı olsaydık, açıkçası işimize de gelirdi. Ama yayın politikamızın “kişilerin kim oldukları” değil; “yaptıkları işleri ve nasıl yaptıkları” ile ilgili olduğu düşüncesiyle bu haberi es geçtik. Tabii, bize yanlı bakanlar, bu hassasiyetimizin henüz farkında değiller. Önemli değil, öğrenecekler.

Yarın sizin sesinizi duyurmaya ihtiyacınız olduğunda, o ses yine biz olacağız.

İlk sayımızda deklare ettik; biz Gemlik sevdalısıyız. Gemlik ve Gemliklileri seviyoruz. Kişiler gelip geçicidir. Gemlik için iyi olduğunu düşündüğümüz şeyleri alkışlar, kötü olduğunu düşündüğümüz şeyleri de eleştiririz. Ortada bir yanlış anlama olduğunu düşünüyorsanız; ya çevrenizde sizi yönlendiren kişileri sorgulayacaksınız ya da bir açıklama yapacaksınız ki, biz de bilelim. Üzgünüm ama müneccim değiliz.

Diyeceksiniz ki, dil de önemli. Evet, önemli… Bizim dilimiz de, bizim ne kadar dikkate alındığımız ile ilgili. Görmezden, duymamazlıktan gelinirsek sesimizi duyurmak için ses tonumuzu yükseltir, belki de bağırırız. Ama eğer dinlenirsek de sakin sakin oturur, konuşur ve derdimizi anlatırız. Bu insanın fıtratında vardır. Yok saymakla “yok” olmayız. Tersinde de başımız göğe ermez. Ama Gemlik için, son KHK değişikliğinde olduğu gibi, hayırlı sonuçlar çıkabilir.

Geriye bir tek köşe yazıları kalıyor ki, hemen ona da açıklık getirip kamuoyunu aydınlatalım. Köşe yazarlarının bir kısmının tek partinin görüşünü savunduğunu görmüş ve eleştirmiş olabilirsiniz. Haklısınız ama bu bizim tercihimiz değil, bizi tercih etmeyenlerin ayıbıdır.

Bundan özellikle kaçınmak için hem Ak Parti, hem de CHP yöneticilerine teklifimizi sunduk. Bugüne kadar bir tek MHP ve Saadet Partisi ile görüşme şansımız olmadı. Ak Parti’den İlçe Başkanı Yaşar İslam Bey ve CHP’den hem İlçe Başkanı Cemil Acar Bey hem de Mehmet Uğur Sertaslan Bey’e gazetemizde kalemi iyi olan ve partinin görüşlerini, düşüncelerini anlatabilecek birilerinin olup olmadığını sorduk. Hatta nazımız, hatırımız olan kişilerle de bir kaç kez isteğimizi dile getiren mesaj gönderdik. Ama bugüne kadar “bizim kim olduğumuzun sorgulanması” dışında bir dönüş olmadı.

Sorgulamaya gerek yok. Merak etmeyin; biz Gemlikli’den başkası değiliz!

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Denizi olmayan Gemlik

25 Mart 2018

Adliye Sarayı ve Yapı Kullanma İzin Belgeleri

Gemlik nihayet Adliye Sarayı’na kavuşuyor. Sahildeki bina hem dikine hem de dardı. Sonraki ise zaten...

3 Nisan 2018

Dolandırılmaya Var mısınız ?

Dolandırılmaya var mısınız? Küçük Ali, yaşlı bir çiftçiden 500 liraya eşek satın alır. Ama çiftçi...

1 Nisan 2018

Denizi olmayan Gemlik

Gemlik bir sahil kenti mi yoksa sahildeki bir kent mi? Yanıt; Gemlik sadece sahildeki bir...

25 Mart 2018

Benden söylemesi!

Edremit’in merkezinde halka hitap etti Meral Akşener. Edremitlilerle konuştum; “Burada seçim zamanı haricinde hiç bir...

19 Mart 2018

Atatürk Anıtı kurtuldu

Geçen hafta Kumla İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı çevresindeki Gemlik Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışma gündeme...

5 Mart 2018

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi