Farmolife

Acar: Mustafa Kemalsiz tarih yazılmaya çalışılıyor

19 Mart 2018, 05:46 416 views

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünde yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Acar, şehitleri rahmet ve minnetle anarak başaldığı açıklamasında, Çanakkale’nin öneminin tarihimiz açısından maddelerle sıralanamayacak kadar büyük olduğunu söyledi. Acar, açıklamasında “Yüzlerce yıl doğuda ve batıda toprak kayıpları yaşayan, Avrupalı akbabaların üzerinde döndüğü Osmanlı Devleti’nin emperyalist ülkelere vurduğu son ve büyük tokat, Mustafa Kemal’in, aziz şehitlerimizin azmi ve cesaretiyle yazdığı o büyük destanın girizgahıdır. Çanakkale’de verdiğimiz yüzbinlerce şehit, bu gün üzerinde yaşadığımız toprakların ilelebet bizim kalacağını sert ve acı bir şekilde tüm dünyaya haykırmıştır” dedi.

Anadolu’nun dört bir yanından Çanakkale’de savaşmış Mehmetçiği saygı ve minnetle andığını belirten Acar, “Savaşın kaderini etkileyen önemli taburlardan birisi ise bu gün Bursa’da bile çok fazla bilinmeyen, Bursa Seyyar Jandarma Taburu’dur. Bursa’nın çeşitli ilçelerinden bir araya gelen Mehmetçik, Bursa Seyyar Jandarma Taburu adıyla bir araya gelmiş ve savaşın kaderini etkileyen pek çok muharebede İngilizler ile göğüs göğüse çarpışmıştır. Bursalı Mehmetçik, savaş sürerken kaybettikleri silah arkadaşları anısına boş top mermisi kovanlarını üst üste dizerek bir şehitlik inşa etmiş ve bu şehitlik yine savaş sırasında Albay Mustafa Kemal tarafından bizzat ziyaret edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Bu günlerde milli ve manevi değerlerden uzak, Mustafa Kemalsiz, boş hamaset ve propaganda içeren bir tarih yazılmaya çalışıldığını savunan Acar, bu anlayışın bizi tarihi gerçeklerimizden kopararak, kahramanlıklarımızı hikayeleştirerek ve içinden Mustafa Kemal’i alarak yalan yanlış şeylere inandırmak istediğini kaydetti.

Acar, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Böyle önemli günlerde, tarihi gerçeklerimizi, milli değerlerimizi, tarih boyunca yazdığımız tüm destansı zaferleri ve Mustafa Kemal Atatürk’ü asla tartıştırmayacak, unutmayacağız. Çanakkale geçilmedi, Anadolu direndi, bu gün direnmeye devam ediyoruz. Aziz şehitlerimizin ruhu şad olsun.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi