Farmolife

Denizi olmayan Gemlik

25 Mart 2018, 06:44 1.613 views

Gemlik bir sahil kenti mi yoksa sahildeki bir kent mi?
Yanıt; Gemlik sadece sahildeki bir kent. Coğrafi olarak deniz kenarında olmasının dışında deniz ile buluşan, kaynaşan, faaliyeti olan bir kent değil maalesef. Bunu, dünyadaki sahil kenti olan ülkelerin yaklaşık dörtte birini görmüş biri olarak söylüyorum.

Yurtdışında sahil kentlerinin denizleri cıvıl cıvıl. Plajlar, kulüpler, yarışlar, motorlu ve motorsuz aktiviteler; yatlara, kanolara, deniz bisikletleri ve jetskilere binenler; su kayağı, wakeboard, dalış, parasailing ve rüzgar sörfü yapanlar ve denize karşı deniz restoranlarını dolduranlar ile denizin içinde, deniz ile birlikte yaşayan kentler…

Peki Gemlik? Balıkçı motorlarımız ve gürültülü 28’lik Pancar motorlu teknelerimizi saymazsak pek bir şeyimiz yok. 1 Temmuz Kabotaj Bayramı aktivitesinin dışında denizi sadece görüyoruz ama yaşamıyoruz.

Gurur duyabileceğimiz bir tek limanlarımız var. Ticaret hacmimiz de -Allah nazarlardan saklasın- gayet güzel. Peki, Gemlik’te yaşayan vatandaşımıza, esnafımıza nedir bunun faydası?

Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü’nün istatistiklerine göre, 2017 yılı Gemlik limanlarına uğrayan toplam gemi sayısı 4 bin 69. Bir gemide ortalama 15 personel olduğunu düşündüğümüzde ve bunu 365 güne böldüğümüzde gün başına ortalama 167 kişi çıkıyor. Yani gemi ile Gemlik limanlarına her gün ortalama 167 kişi gelip gidiyor.

Bir denizcinin en büyük ihtiyaçlarından biri, bir limana varıp ayağını karaya basmak, kendisi için alışveriş yapmak ve orada bir yerlerde oturup yemek, içmek ve üzerinde biriken elektriği, stresi atmak ve kafasını dağıtmaktır. Bir denizcinin karaya çıkması demekse, en az 10 Gemlikli’nin bir günde sokakta harcadığı parayı o kentin esnafına bir kaç saat içinde bırakması demek. Ama bunun için öncelikle bir denizciyi cezbedecek mekanlarınız ve limanlardan kent merkezine kolay ve hesaplı ulaşım sisteminiz olması gerekiyor. Bir düşünün bakalım var mı?

Rivayet odur ki, Osmanlı’nın tersanesi Gemilik; yani bugünkü Gemlik idi. Hatta bu gemilerin kürekleri de o zaman “kürekçi” olarak adlandırılan ve dönemin tek sahil köyü olan Karacaali Köyü’nde yapılırdı. (Şimdilerde mahalle olarak sınıflandırılıyor ve adlandırılıyor.)

Rivayet diyorum, çünkü bu kentin öyle bir tarihsel geçmişi olduğuna dair hiçbir görsel kanıt yok. Bunu gösteren ne bir kalıntı, ne bir resim, ne bir eşya, ne de bunu hafızamıza nakşedecek bir müze. Bir denizcilik müzesi olsa güzel olmaz mıydı?

Şehir dışından ziyaretime gelecek olan ve Gemlik’in deniz kıyısında olmasının haricinde Gemlik ile ilgili bir bilgisi olmayan arkadaşlarımın en çok talep ettikleri şeylerden biri “Gelince artık sahilde bana bir balık ısmarlarsın” oluyor. Şimdi gel de bu arkadaşlara denizin dibindeki Gemlik’te balık yemek ile en yakın denize 900 km uzakta olan Şemdinli’de yemek arasında bir fark olmadığını anlat.

Ama siz anladınız benim ne demek istediğimi!

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Denizi olmayan Gemlik

25 Mart 2018

Adliye Sarayı ve Yapı Kullanma İzin Belgeleri

Gemlik nihayet Adliye Sarayı’na kavuşuyor. Sahildeki bina hem dikine hem de dardı. Sonraki ise zaten...

3 Nisan 2018

Dolandırılmaya Var mısınız ?

Dolandırılmaya var mısınız? Küçük Ali, yaşlı bir çiftçiden 500 liraya eşek satın alır. Ama çiftçi...

1 Nisan 2018

Benden söylemesi!

Edremit’in merkezinde halka hitap etti Meral Akşener. Edremitlilerle konuştum; “Burada seçim zamanı haricinde hiç bir...

19 Mart 2018

İyi Parti, belediye ve gazete

Her yayın organının olduğu gibi, gazetelerin de bir yayın çizgisi; dünyaya ve olaylara bakış açısı,...

14 Mart 2018

Atatürk Anıtı kurtuldu

Geçen hafta Kumla İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı çevresindeki Gemlik Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışma gündeme...

5 Mart 2018

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi