Farmolife

Üç sendikadan MEB’e karşı ortak basın açıklaması

27 Mart 2018, 04:39 462 views

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) öğretmenlere yönelik performans sistemine geçmesine karşı 3 eğitim sendikası ortak basın açıklaması yaptı.

Türk Eğitim-Sen adına Cemal Eser, Eğitim-Sen adına Naci Aksu ve Eğitim-İş adına Erol Akbaş’ın katılıp söz aldığı basın açıklamasında, eğitim sisteminin kangren haline geldiği ve birçok sorunu barındırdığı ifade edildi. Asıl görevinin sorunlara çözüm bulmak olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın her uygulaması ile “eğitim sisteminin en önemli bileşeni” olan öğretmenleri hedef tahtasına koyduğu belirtilen açıklamada, “Üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmekte yetersiz kalan MEB, eğitimdeki yanlış politikaların sonucunda ortaya çıkan başarısızlığı üzerinden atmaya ve sorumluluğu öğretmenlere yıkmaya çalışmaktadır. Öğretmenleri ALO 147, BİMER, CİMER gibi uygulamalarla veliyle ve öğrenciyle karşı karşıya getiren, sürekli baskı altında tutan MEB, son olarak ise 9 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi’ hedefleri arasında eğitimde performans değerlendirme uygulamasına da yer vermiştir. 12 ilde pilot uygulaması tamamlanan öğretmen performans sistemi için yönetmelik taslağı yayınlanmış, yakın zamanda da yürürlüğe gireceği ifade edilmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacaktır” denildi.

MEB’in performans değerlendirme uygulamasının öğretmenlerin birbirine ve öğrencilerine karşı güvensizliğini arttıracağı ve sürekli performans baskısı ve tehdit altında çalışmasının önünün açılacağı vurgulanan açıklamada, “Performans değerlendirmesiyle öğretmenlerin yaptıkları işin niteliğinden çok ‘yüksek performans’ üzerinden bireysel değerlendirmeye tabi tutulması, okullarda herkesin birbirinin ‘rakibi’ olduğu düşüncesinin gelişmesine ve iş barışının tamamen bozulmasına neden olacaktır. Öğretmenlik rekabetle değil dayanışma ile yapılacak bir meslektir. Deneyimlerimizle biliyoruz ki, mesleki dayanışma zümre ve okul başarısını artıran önemli bir etkendir” ifade edildi.

Öğretmenlik mesleği; öğretmen yetiştirmedeki eksiklikler, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, yetersiz maaşlar konularına dikkat çekilen açıklama şu şekilde tamamlandı:
“Öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden “performans değerlendirme” sistemine karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamayı durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Bu nedenle kamuoyu oluşturmak için bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Tüm öğretmenlerimizi sendika ayrımı yapmaksızın çalışmalara katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Birleşerek bu saldırıyı durduracağımıza inanıyoruz.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi