Farmolife

Acar: Personelin onay vermediği binaya, belediye ruhsat verdi

28 Mart 2018, 20:09 1.179 views

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli Belediye Başkan A.Adayı Uğur Sertaslan, Belediye Meclis Üyeleri İlçe binasında yaptıkları basın açıklamasıyla, Gemlik Belediyesi’nde bir meclis üyesinin başkanlığa vekalet ettiği sürece usulsüz ve memurun imzası olmayan inşaatlara ruhsat verdiğini iddia etti.

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli, Belediye Başkan A. Adayı Uğur Sertaslan, Belediye Meclis üyeleri, ilçe binasında yaptıkları basın açıklamasıyla, Gemlik Belediyesi’nde bir meclis üyesinin başkanlığa vekalet ettiği sürece usulsüz ve memurun imzası olmayan inşaatlara ruhsat verdiğini iddia etti.

Bu açıklamayı belediye imar bölümüyle alakalı bir takım rüşvet iddialarının kamuoyunda konuşuluyor olması sebebiyle yaptık diyen Acar, “Daha önce belki de milyonlarca lirayı zimmetine geçirdiği iddia edilen bir memur sebebiyle yolsuzlukla adı anılan imar bölümü şimdi de usulsüz olarak imzalanan Yapı Kullanma İzin belgeleriyle anılmakta. Şimdilik dedikodu olması ihtimali de bulunan bu yeni yolsuzluk iddialarına ilişkin muhalefet görevi bulunan bizlerin de hem bu iddiaların gerçekliğini araştırmak hem de sizlerle paylaşmak gibi bir sorumluluğu bulunmaktadır. Bu paylaşımı yaparken ‘Suçlu olduğu ispat edilene kadar herkes suçsuzdur! ilkesine bağlı kalmakta vicdanen de mecburiyettir” şeklinde konuştu.

Personelin onay vermediği binaya, belediye ruhsat verdi.
Acar, “Bir inşaatın ruhsatına uygun yapılıp yapılmadığını kontrol eden ve eğer uygun ise bu yapıyı kullanıma açan ve yapı kullanma izin belgesi denilen bir belge düzenlenir. Yapı Kullanma İzin Belgesi verilmeyen binalar inşaat kabul edilir. Dolayısı ile yasal bir bina olarak kabul edilmez. Yürürlükte olan uygulamaya göre Belediye İmar Müdürlüğü, ilgili inşaata bir teknik heyet gönderir. Bu heyetteki iki memur ve müdürün uygun imalat olduğuna dair imza atması sonucunda da Bina Yapı Kullanma İzin Belgesi almaya hak kazanır. Çok nadiren de olsa müdür yerine Belediye Başkanı sorumluluk üstlenerek bu belgeyi imzalar. Bu bile sorgulanması, inşaatta projesine uymayan ne gibi sorunların olduğuna iyi bakılması gereken bir durumdur” dedi

Bugünkü açıklamaya sebep olan dedikodunun ise çok daha vahim ve bu dedikoduları haklı çıkartabilecek kadar ciddi bir durum olduğunu belirten Acar, “Geçtiğimiz günlerde projelerine uygun yapılmadıkları için Belediye İmar Müdürlüğünün hiçbir personelinin onay vermediği bazı inşaatlara Belediye Başkanlığı tarafından Yapı Kullanma İzin Belgesi verildiği iddiası neresinden bakarsanız araştırılması gereken bir durumdur. Hele hele bu imzayı belediye başkanı da imzalamamış ve sadece bir günlüğüne başkana vekalet eden bir meclis üyesi tarafından imzalanmışsa bu işten bir maddi menfaat elde ettiğine dair dedikodular üretilmesi de kaçınılmazdır” diye konuştu.

Araştırma komisyonu kurulmasını isteyeceğiz
Konuyu ilk meclis toplantısında gündeme getirip bir araştırma komisyonu kurulmasını isteyeceklerini açıklayan Acar, “Bu yolla, eğer iddialar doğru ise, adı anılan müteahhitlerin de, aracılık ettiği söylenilen yapı denetim şirketinin de bu imzaları atan başkan vekilinin de adalet karşısında hesap vermesi, yok eğer dedikodudan ibaret ise de ilgili kişilerin aklanabilmesine olanak sağlamak niyetindeyiz. Bu açıklama bu komisyonun kurulmasına benzer bir konuda red oyu kullanan AKP’li meclis üyelerini Gemlik kamuoyunun ikna etmesi ve bu kez onay vermelerini sağlaması gibi bir amacımız da var aslında” ifadelerini kullandı.

Hesap Soracağız
Acar açıklamasını şöyle tamamladı:

“Bir çağrımız da Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a. Bu belgeler imzalanmış mıdır? Neden memurlar imzalamamıştır? Memurları vatandaşa eziyet ediyor da bu yüzden vekilin imzalıyorsa bu memurlar niye hala görevinin başında? Bu belgeleri imzalasın diye mi vekalet verdin meclis üyene? Eğer Meclis Üyeni zorda bırakmak gibi niyetin vardıysa işte amacına ulaştın. Haberin olmadıysa işte şimdi haberin var bundan sonra ne yapmak niyetindesin?
Sonuç itibari ile sakın bu belgeleri iptal edip ilgili konutları yıllarca biriktirdikleriyle satın alan yurttaşlarımızı CHP’ye karşı kışkırtmak için kullanma bu meseleyi. Eğer iddialar doğruysa ilgili müteahhitler Yapı Denetim Şirketleri ve Meclis Üyenden sor hesabını. Çünkü biz senden soracağız.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi