Farmolife

Günaydın: Muhtarlıklar tüzel kişiliğini kaybetti

30 Mart 2018, 21:43 651 views

CHP Parti Meclisi Üyesi (PM) Gökhan Günaydın, köy statüsünden mahalle statüsüne dönüştürülen muhtarlıkların tüzel kişiliklerinin kalmadığını söyledi.

Tüzel kişiliğin mahalleye dönüştürülmeden önce köylerde olduğunu ifade eden Günaydın, “Şimdi bu yetki ellerinden alındı. Örneğin mal varlığını artık tutamıyorsunuz. Tüzel kişilik yok çünkü. Biz muhtarların kendi mahallelerini, kendi bölgelerini ilgilendiren Belediye Meclis kararlarında veto yetkisine sahip olmalarını istiyoruz. Muhtarlara ne kadar yetki veriyoruz? Tüzel kişilik yoksa, kendi bölgelerini ilgilendiren önemli meselelerde veto yetkileri bile bulunmuyorsa, muhtarlara yönelik çalışmalarda samimi değilsiniz demektir” dedi.

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, CHP Yönetim Kurulu üyeleri ve CHP’li Belediye Meclis üyeleri tarafından İl Başkanı Hüseyin Akkuş ve Bursa eski Milletvekili İlhan Demiröz ile birlikte Syrus Otel’de kahvaltıda ağırlanan PM üyesi Gökhan Günaydın, Gemlikli muhtarlara hitap etti. 2014’te değiştirilen Yerel Yönetimler Yasası’nın bilinmeyen bir çok sorunu da beraberinde getirdiğine dikkat çeken Günaydın, beş yıllık geçiş sürecinin 2019 Mart ayında son bulacağını hatırlattı. Gökhan Günaydın, önümüzdeki yıl içme ve sulama suyu fiyatlarının yanı sıra, vergilerin, vergi harç ve harcamalara katılım payının artırılacağını savundu. Dünyanın her yerinde köy yaşamını özendiricek projeler yapılırken, Türkiye’de insanların köylerden kaçırılması için çaba gösterildiğini iddia eden CHP Parti Meclisi Üyesi Gökhan Günaydın, “Büyükşehir yasası Türkiye’nin lehine olmamıştır” diye konuştu.

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş da, Belediye Başkan adaylarının İlçe eski Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan olacağını ifade ederek, “Genel merkezimize ve PM’ne önümüzdeki günlerde Mehmet Uğur Sertaslan’ın ismini vereceğiz. Birçok ilçemizde seçim çalışmalarına bir yıl öncesinden başlayacağız. Mehmet Uğur Sertaslan’ı sizlere emaret ediyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıda 696 sayılı KHK’ya da dikkat çekilerek, OHAL sonrası 1/5 binlik imar planlarının hükmünü yitirebileceği, İstanbul gibi bir ilin yükünün azaltılması için 200 hektarlık yeni yerleşim alanlarının amacı dışında kullanılabileceğine bir kez daha vurgu yapıldı. Muhtarların tamamının yer aldığı kahvaltılı toplantıda, CHP’nin üyesi bulunmayan Feyziye Mahallesi’nden Cemalettin Turhan isimli bir vatandaş parti üyesi yapıldı. Turhan’a parti rozetini PM üyesi Gökhan Günaydın taktı.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi