Farmolife

Mobil sağlık ekipleri hizmete başladı

30 Mart 2018, 02:31 430 views

İlçe merkezlerine uzak, sınırları dahilinde aile sağlığı merkezi, sağlık evi bulunmayan ve aile hekimleri tarafından verilen sağlık hizmetini alamayan mahallelerde yaşayan vatandaşların koruyucu sağlık hizmetlerinden yararlanması amacıyla mobil sağlık ekipleri oluşturuldu.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, uygulama kapsamında şu an için Osmangazi, Gemlik ve Orhangazi İlçe Sağlık Müdürlükleri bünyesinde hizmet verilmeye başlandığını belirtti. 3 ilçede başlatılan uygulamayı 2018 yılı içerisinde yaymayı planladıklarını dile getiren Dr. Akan, “Bu çalışma ile en uç noktada kalan vatandaşımız da dahil ayağına sağlık hizmetini götürmeyi, onların yalnızlık ve çaresizlik hissetmemelerini sağlamayı ve ilimizin tüm sınırlarını kucaklamayı hedefliyoruz” dedi.

Ekiplerin tespit edilen her köye haftada en az bir kere ziyarette bulunduğuna dikkat çeken Akan, “Ekiplerimiz ziyaretlerde vatandaşlara tansiyon ölçümü, şeker takibi, akıtma, pansuman gibi işlemleri gerçekleştiriyor. Ayrıca bebek, gebe, loğusa izlemleri gibi aile hekimliği hizmetleri ile kanser taramaları için gerekli yönlendirmeler yapılıyor. Yine ziyaretlerde sağlık okuryazarlığı eğitimleri verilmekte ve genel sağlık durumunun çevre sağlığı boyutuyla birlikte değerlendirmesi yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi