Farmolife

Yeni Adliye binasının temeli atıldı

30 Mart 2018, 19:55 1.208 views

Hisar Mahallesi’nde yaklaşık 10 dönüm arazi üzerine yapılacak olan 6 katlı Gemlik Adliyesi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Adliye binasının temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Ak Parti Bursa milletvekilleri Zekeriya Birkan ve İsmail Aydın, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Cumhuriyet Başsavcısı Abdulkadir Şahin, Gemlik Kaymakam Vekili Yalçın Yılmaz, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ülger, Ak Parti İlçe Başkanı Yaşar İslam, CHP İlçe Başkanı Cemil Acar, MHP İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz, İyi Parti İlçe Başkan Yardımcısı Erdoğan Sağlık, kurum müdürleri ve askeri personel katıldı.

Temel atma töreninde ilk sözü Gemlik Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ülger aldı. Gemlik Adliyesi’nin son olarak, alt katı dükkan olan bir binada ve kirada hizmet vermeye çalıştığını belirten Ülger, binanın fiziki ve güvenlik şartlarının adliye için uygun olmadığını söyledi. Bu binanın kamuya maliyetinin yıllık 275 Bin TL olduğunu vurgalayan Ülger, “Hüküm veya tutuklama kararı verdiğimiz kişilerin ailelerinin arasından geçmek zorunda kalıyoruz. Güvenlik imkanları olmadığından Adliye polisimiz İdris Büyükdönmez’i Adliye binamızın önünde şehit vermiştik. Aynı zamanda Avukat Özgür Aksoy’u kaybetmiştik. Onları da anıyoruz” dedi.

Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise 2018 sonuna kadar temel atma törenlerinin devam edeceğini vurguladı. Daha önce Adliye ile ilgili üç ayrı noktada arsa önerdiklerini hatırlatan Yılmaz, “Buraya da itirazlar oldu. Önceki dönem başsavcımız Ömer Mete ile yoğun çaba sarf ettik. Gemlik’in en güzel yerine Adliye binamızı yapıyoruz. Bir yandan merkezi hükümet, bir yandan Büyükşehir, bir yandan da biz, Gemlik’i en iyi noktaya getirmeye çalışıyoruz. Hastanemizin açılışına kısa süre kaldı. Cihatlı konutlarını da yakın zamanda teslim edeceğiz ve kur’a sonrasında halkımızın kullanımına sunacağız” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Bursa Valisi İzzettin Küçük, yatırımların sadece Gemlik’te değil Bursa’nın tamamında olduğunu kaydetti. Küçük, “Önemli yatırımlar yapılıyor. Bursa’ya bu dönemki yatırım 5,5 milyar TL. Hem de bu rakamın içerisinde yeni otoyol gibi ortak hizmetler yer almıyor. Devletin enerjik duruşu özel sektöre de güven veriyor ve onlar da yatırımlarına devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

Son olarak Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, konuşmasına adaletin tanımı ile başladı. Çavuşoğlu, “Adalet yalın bir ifade ile bir hakkın teslimidir. Peygamber Efendimiz’in hadisinde de dediği gibi; ‘İçindeki zayıfların incinmeden hakkına kavuşamadığı bir cemiyet iflah olmaz’. Bizim medeniyetimiz adaletin ve adalet kavramının taşıyıcısı olmuşlardır. Bugün sınırlarımızın güvenliğini almak, yerinden yurdundan sürülen, zulüm gören Afrinlilerin hakkını teslim etmek için oraya gittik. Afrin’e de adalet götürüyoruz” ifadelerini kullandı.

Ardından yeni Adliye binasının temel atma merasimi yapıldı. Adliye binasının 400 takvim gününde teslim edileceği kaydedildi.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi