Farmolife

MHP: Refik Yılmaz’a yargı yolu açıldı

3 Nisan 2018, 14:43 1.412 views

MHP Bursa İl Başkanı Tevfik Topçu, gerçekleştirdiği basın açıklamasında Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz’a yüklenerek, İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermemesi kararının Danıştay tarafından bozulduğunu, Yılmaz’a yargı yolunun açıldığını söyledi.

MHP Bursa İl Başkanlığı’nın basın toplantısına MHP Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Emin Özcanbaz ile eski İlçe Başkanı Osman Durdu da katıldı.

Gemlik Serbest Bölge’deki belediye ait arsa satışında, belediyenin zarara uğratıldığını iddia eden ve konuyu yargıya taşıyan MHP’liler, Yılmaz hakkında suç duyurunda bulunmuş ancak İçişleri Bakanlığı Yılmaz’a soruşturma izni vermemişti.

Topçu yaptığı açıklamada, Gemlik halkını zarara uğrattığını, arsaları satın alan firmaları mağdur ettiğini ve görevini kötüye kullandığını iddia ettiği Yılmaz’a soruşturma izni verilmemesi kararının Danıştay yoluyla bozulduğunu ve Belediye Başkanı’na yargı yolunun açıldığını söyledi.

“YILMAZ’A YARGI YOLU AÇILDI”

Topçu’nun açıklaması şöyle:

“Milliyetçi Hareket Partisi, Gemlik İlçe Teşkilatı’nın altı yıllık mücadelesi bir kez daha başarıyla sonuçlanmış ve görevini kötüye kullanarak kamu menfaatine zarar veren Gemlik Belediye Başkanı’nın yargılanmasının yolu açılmıştır.

Kamuoyu tarafından bilindiği üzere, mülkiyeti Gemlik Belediyesi’ne ait yaklaşık 60 dönümlük Gemlik Serbest Bölge’de depolama alanlarının ortasında yer alan taşınmazların usule aykırı satışı 2012 yılında gerçekleştirilmişti. Yaklaşık 25 milyon liraya satılan arazinin 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 18/E bendine aykırı olarak Belediye Meclisi’ne getirilmeden ve mülklerin satışını düzenleyen 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 1. Maddesini dikkate almadan İmar Kanunu’nun 17. maddesince, 60 bin metrekare olan araziyi atık parsel şeklinde değerlendirip Encümen Kararı ile firmalara rekabet koşulları oluşturulmadan satılarak kişilere menfaat sonucu ortaya çıkmıştır.

MHP Gemlik Meclis Grubu olarak Belediye Başkanı Refik Yılmaz’ın ve Belediye Encümeni’nin İmar Kanunu’nun 17. madde kapsamında değerlendirilerek, bu arazilerin satışının yapılmasının uygun olmayacağını birçok defa ifade ettik.

17. madde, inşaata elverişli olmayan alanları kapsar. Oysa 60 dönümlük arazide 18. madde uygulanmış olsaydı, bu alanda onlarca dönümlük antrepo, liman ve fabrika yapılabilecek parseller oluşturularak belediye mülklerinin daha yüksek değerleri bulması mümkün olacaktı. Neticesinde depolama alanlarının tam ortasındaki bu arazi, çok daha kıymetli hale gelecek ve Gemlik için çok daha büyük bir kazanım olacaktı. Kamu menfaati de sağlanmış olacaktı.

Çağrılarımıza kulak vermeyen Belediye yönetimi, partimiz grubunun önergesini de görmezden gelmiştir. Dolayısıyla hem Gemlik halkı hem de Gemlik’e katkı sağlayan iki firma mağdur edildi. Biz yaptık oldu mantığıyla meclis kararına lüzum görmeyen belediye yönetiminin bu tutumu karşısında Gemlik ve Gemliklilerin menfaati adına bu konuyu yargıya taşıdık.

“Haklılığımız tescillendi”

Vatandaşımıza ne dediysek, meclis toplantılarında ne söylediysek aynı gerçekleri mahkemeye sunduk. Neticesinde haklılığımız tescillendi. Bursa 2. Bölge İdare Mahkemesi tarafından satış iptali kararı verildi. Gemlik Belediye Başkanı bu kararı uygulamadı. Karara karşı kanun yoluna başvurarak konuyu bir üst mahkemeye taşıdı.  Bu aşamada ifade etmek gerekir ki, Belediye Başkanı Bursa 2. Bölge İdare Mahkemesi kararını uygulayarak kamu iptal davası açması gerekirdi. Çünkü bu ilama ilişkin alınmış bir yürütmeyi durdurma kararı yoktur. Bu gün olduğu gibi o gün de Belediye Başkanı kararı uygulamadı. Ardından Danıştay 6. Dairesi, 6 Kasım 2015 tarihli kararı ile Bursa 2. Bölge İdare Mahkemesi’nin kararını onadı ve artık satışların iptali kararı kesinlik kazanmış oldu. Gel gelelim ki, Belediye Başkanı yargı kararını uygulamamaktaki ısrarını sürdürdü. Hem anayasa hem de Türk Ceza Kanunu emredici hükümlerini yerine getirmeyen Belediye Başkanı ile mücadelemizi sürdürecektik.

“Yılmaz bu cesareti nereden buluyor?”

Görüyoruz ki, Başkan kararları uygulamamakta ayak diretiyor. Hukuki yollara başvurmak bize farz oldu. Gemlik Belediye Başkanı hakkında görevi kötüye kullanma suçundan 2015 yılında Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk. Gemlik Belediye Başkanı ihmali davranışlarının suç olduğunu bilmesine rağmen nereden cesaret bulup yargı kararlarını uygulamamaktaydı? Yasal sürece uygun olarak Başsavcılık makamında Belediye Başkanı’nın soruşturulması için İçişleri Bakanlığı’ndan iki defa soruşturma izni istense de, buna izin verilmemiştir. Bunun üzerine bakanlığın kararına karşı Danıştay’a başvurduk. Danıştay bu kararları doğru bulmayarak Gemlik Belediye Başkanı’nın yargılamamasının yolunu açtı. Gemlik Belediye Başkanı hakkında soruşturma süreci başlatılmış olup yargılanmasının önünde engel kalmamıştır.

Her defasında yönelttiğimiz fakat cevapsız kalan soruları buradan yeniliyoruz. Sayın Başkan Refik Yılmaz; imar kanunun 17. maddesi inşaata elverişli olmayan alanları kapsamaktadır. Oysaki 60 dönümlük arazide kanunun 18. maddesi uygulansaydı bu alanda onlarca dönümlük antrepo, liman ve fabrika yapılabilecek parseller oluşturularak belediye mülklerinin çok daha yüksek değerleri bulması mümkün iken neden bu yolu izlemediniz?

Hukukçu bir belediye başkanı alenen kanuna aykırı iş yapıp Gemlik ekonomisine katma değer ve istihdam sağlayan kurumları mağdur ediyorsa o belediye çalışanları ve yönetimi neler yapmaz?

Her ne kadar belediye başkanı meclisteki konuşmasında “bu arsaları 2012 yılında sattık, geliri ile hizmet ettik. Daha fazla bedel ile satıp daha fazla bedel ile hizmet ederiz” dediyse de bu doğru bir yaklaşım değildir. Bir koyundan iki post çıkartılmaz. Bir arsayı satmaktan aciz belediye yönetimi olabilir mi?

Cumhurbaşkanımızın ‘Hiçbir zaman yargı kararlarını yok saymadık’ sözüne rağmen siz yargı kararlarını neden yok saydınız?

MHP olarak yargı kararlarına uyulmamasının ve İç İşleri Bakanlığı kararlarının nasıl takipçisi olduysak Gemlik Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı sürecin takipçisi olacağız.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi