Farmolife

Acar: Yargının olmazsa olmazı savunmadır

5 Nisan 2018, 21:25 811 views

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, Belediye Başkan Adayı Uğur Sertaslan, İlçe Yönetimi ile Kadın Kolları Başkanı Mehtap Ünlü ve yönetimi 5 Nisan Avukatlar Günü kapsamında Gemlik Adliyesi’nde bulunan baro temsilciliğini ziyaret etti.

Her fırsatta ifade edilen yargının bağımsızlığının hukuk sistemi için hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Acar, “Yargının gerçek anlamda bağımsızlığının en temel şartı, hatta olmazsa olmazı, savunmadır. Savunma olgusu tüm hak ve özgürlüklerin en önemli ve vazgeçilmez unsurudur. Savunma ve hak arama özgürlüğü, avukatlar aracılığıyla gerçekleşir. Bu nedenle avukatlar yargının asli unsuru olup, bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler. Bu anlayış avukatların sorumluluğunu ve yükümlülüğünü bir kat daha arttırmaktadır” dedi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu olağanüstü hal döneminde, avukatların belirli sorunları olduğunu ifade eden CHP İlçe Başkanı Acar, “Demokrasinin tartışmalı hale gelmesi, insan hak ve özgürlüklerinde yaşanan ihlaller ile hukukun üstünlüğü ilkesinin çiğnenmesi avukatlık mesleğinin önemini daha da arttırmaktadır. Avukatın görevi; gücün, güçlünün, ezenin ve zulmedenin yanında olmak değil, ezilenin, güçsüzün, hak arayanın yanında, adalet arayanların yanında olmaktır. Ülkemizin çağdaş ve aydın avukatları bu görevlerinin bilincindedirler ve var güçleri ile çalışmaktadırlar” şeklinde konuştu.

CHP’liler Adliye ziyaretinin ardından, 4 Temmuz’da bir saldırı sonucu hayatını kaybeden Özgür Aksoy’un annesi Gülay Aksoy’u, ardından ise Aksoy’un Orhangazi, Yeniköy’de bulunan mezarını ziyaret ettiler.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi