Farmolife

Ziraat Odası ve Akşemsettin Camii açılışı gerçekleşti

6 Nisan 2018, 18:45 497 views

Gemlik Mezbaha mevkiinde bulunan Akşemsettin Camii ve Ziraat Odası’nın açılışı gerçekleşti.

Açılış törenine AK Parti Bursa milletvekilleri Hüseyin Şahin ve İsmail Aydın, Gemlik Kaymakamı Gürbüz Karakuş, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz, İlçe Jandarma Komutanı Barış Bozkurt, İlçe Emniyet Müdürü Abdülkadir Yüce, Gemlik Müftüsü Mehmet Reşat Şavlı, Ak Parti Gemlik İlçe Başkanı Yaşar İslam, Saadet Partisi Gemlik İlçe Başkanı Ahmet Vakkas Yıldız, Ticaret Odası Başkanı Kemal Akıt, Ticaret Borsası Başkanı Özden Çakır ve çok sayıda davetli katıldı.

Çelik: Tarımı bitirirseniz aç kalırız

Türkiye’deki tarım arazilerinin gün geçtikçe yok olduğundan bahseden Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, “Bugün dünya maalesef bir tarafta, obezite diğer tarafta açlıkla mücadele ediyor. Her yıl dünya nüfusuna milyonlarca insan katılıyor. 1 milyon insan aç ama 630 milyon insan obezite. Böyle bir dengesizlik var.  Ziraat ve gıda çok önemli. Bundan sonra çıkacak savaşların gıda ve sudan çıkacağını bilmenizi isterim” dedi.

Gıda, beslenme olmadan yol yapmanın, havalimanı yapmanın bir anlamı olmadığını vurgulayan Çelik, “Ama 1. ve 2. sınıf topraklarını bunlara tahsis ederseniz, bu topraklarda aç kalırız. Ben mesleğim icabı dünyayı gezdim. Bu kadar çeşit bitki üreten bir memleket görmedim. Bunun kıymetimi çok iyi bilmemiz lazım. Biz bunları yazarken bazıları eleştiriyor, ‘Muhalefet yapıyorsunuz’ diyor. Bu toprakları korumak, bu suları korumak, bu bitki örtüsünü korumak muhalefet ise evet yapıyoruz ve bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Sayın Belediye Başkanıma Gemlik üreticileri adına çok teşekkür ediyorum. Bu eseri bize kazandırdı. Burası tarıma daha da çok güç verecektir” şeklinde konuştu.

Yılmaz: Vatandaşlarımız tarımla ilgili tüm işlerini burada çözecek

Vatandaşın tarımla ilgili tüm işlerini çözebileceği bir nokta oluşturduklarını belirten Yılmaz ise, “Bu bölge tamamen tarım ile ilgili binaların ve işletmelerin yer aldığı bir bölge olmuş oluyor” diye konuştu.

Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yanıbaşımızda zeytin hali vardı.  İstanbul yolunda, Umurbey Sanayi Bölgesi’nde ise büyük zeytin işletmeleri var. Yan tarafta bulunan ve eski kamyon garajı olan araziyi Marmarabirlik’e lisanslı depoculuk yapması için tahsis ettik. İnşallah Tarım Kredi Kooperatifi ve çiftçi mallarını da buraya aldıktan sonra vatandaşımız tarımla ilgili tüm işlerini burada çözebilecektir. Mevcuttaki Ziraat Odası binamız hem depremsellik riski vardı, hem de Gemlik’in en eski mahallesi olan Balıkpazarı’nda olduğu içinde köylerden gelen vatandaşlarımız traktörleriyle o bölgeye gitmek zorunda kalıyorlardı. Şimdi ÇKS belgesi ile ilacını ve gübresini de buradan alacak. Zeytin getirmişse onu da buradaki tüccara verip köyüne dönmüş olacak. Bu Gemlik’in dönüşümü için çok iyi olacak.”

Konuşmaların ardından Gemlik Ziraat Odası Başkanı Ali Çelik, Refik Yılmaz’a plaket takdiminde bulundu.

 

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi