Farmolife

Gemlik Belediyesi Faaliyet Raporu oy çokluğuyla kabul edildi

9 Nisan 2018, 22:21 519 views

Gemlik Belediyesi 2017 Faaliyet Raporu, Nisan ayı meclisinde oylandı. CHP ve MHP grubu rapora ret verirken, Ak Parti oylarıyla rapor kabul edildi.

Rapor için CHP grubu adına söz alan Belediye Meclis Üyesi Emir Birgün, “Kitapçıktaki çalışmalar genellikle belediyenin periyodik çalışmalarını oluşturuyor. Başkan’ın sunumu bölümüne baktığımızda ise, Başkan’ın Gemlik’i daha yaşanabilir bir kent yapmak hedefimizdi cümlesiyle  Belediye Başkanımızın Gemlik için bir şey yapmadıklarını siyaseten kabul ettiklerini düşünüyoruz” dedi.

Turizm treni çoktan kaçtı

Faaliyet Raporu’nda Belediye’nin sanayiye yatırım yaptığını vurgulayan Birgün, “Belediyemizin faaliyet raporunda bugüne kadar sanayiye yatırım yaptıklarını, turizme ve yaşanabilir bir Gemlik için yatırım yapmadıklarını söylüyor. Turizm trenini sizin 2017’deki ulusal medyaya verdiğiniz Gemlik’i taşıyacağız açıklamaları ile biz kaçırdık. Bu tren çoktan Mudanya’ya ve Nilüfer’e ulaştı. Bundan sonra Gemlik’e getirmek çok da kolay olmayacak. Siz Gemlik’i bir liman kenti olarak tasarlıyorsunuz. Siz Gemlik’in bir deprem kenti olduğunu kabul ettiniz. Bu kabul etmenin sonunda da, bugüne kadar Gemlik’te bir deprem testi yaptırıp vatandaşlarımızın oturamayacak durumda olan konutlarını tespit edip bunlarla ilgili hiç bir çalışma yapmadınız” diye konuştu.

CHP Grubu adına konuşan Belediye Meclis Üyesi Galip Gür, “Stratejik plana uygulanıp uygulanmadığı  çok önemlidir. Bir Belediye Başkanı şeffaf olduğunu iddia ediyorsa, stratejik plandaki tüm hizmetlerin kanun maddesine göre yapılması lazım” şeklinde konuştu.

Konuşmasında stratejik plandaki hizmetlerin yapılmadığını örneklerle gösteren Gür, belediyenin aksayan hizmetleriyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi.

Belediyenin üç tane faaliyetinden örnek vererek konuşmasına başlayan MHP Grup Sözcüsü Osman Doğan, “Gemlik Belediyesi’nin üç tane faaliyetinden örnek vereceğim. Bunların ikisi olumlu, biri olumsuz. Meydana dikilen zeytin ağaçları belki maddi olarak küçük gözükebilir, vatandaşın doğrudan ekonomisini ilgilendirmeyebilir ama bu güzel ağaçların buraya gelmesi bizlerin hoşuna gitti. İkincisi ise Balıkpazarı Camii’nin etrafının açılmasında emeği geçenlere teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Yapı kullanmalara da değinen Doğan,”İçine sinmeyen arkadaşlar var. Buna olumlu cevap vermek doğru mu arkadaşlar? İnisiyatif kullanmak, yalan söylemek… Hiç kimse kendisinin yetkisi olmayan inisiyatifi alarak kullanamaz” dedi.

Meclis gruplarının konuşmalarına cevap veren Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz ise,”Gemlik bir liman, zeytin ve turizm kentidir. İnşallah Gemlik gelecekte bir üniversite kenti de olacak. Biz Gemlik’te kirletici sanayinin olmamasını istiyoruz. Hepimiz Gemlik’te yaşamayı, ölmeyi çocuklarımızın ve torunlarımızın Gemlik’te hayatını devam ettirmesini arzu ediyoruz. Çarşı Deresi, Gemlik’in kangren olan bir sorunu. Şu anda korkuluklarını yapıyoruz. Yazın dereye havuz seramiği döşeyip, denizden su pompalayacağız. Okullar konusunda özel sektörle yedi ayrı protokolümüz var. Üçü gerçekleşti dördü gerçekleşecek” diye konuştu.

Kubbeye alışacaksınız

Son günlerde gündemde olan Kumla’daki muhtarlık binasından  da bahseden Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bence çok güzel bir yapı, çok güzel bir eser fakat burada sağ olsun bizim genç Fen İşleri müdürümüz kendisi seçmiş getirdi. Ben de tebrik ettim. Seçimini ben yapmadım ama bu seçimden dolayı kendisini kutladım. Osmanlı ve Selçuklu bizim ecdadımızdır. Her birinin mimari eserlerini alacağız. Kimileri istemese de kubbeye alışacaklar. Gemlik ecdadının yolunda tüm eserler Gemlik’e kazandırılıyor.”

 

 

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi