Farmolife

Kayışoğlu: Gemlik’e doğru kaosu göreceksin, sakın şaşırma

12 Nisan 2018, 23:05 738 views

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, mecliste Gemlik hakkında çıkan ve etkileri halen devam eden KHK ile ilgili konuşma yaptı.

Konuşmasında Gemlik hakkında çıkan KHK’nın etkilerinin halen sürdüğünü belirten Kayışoğlu, “Gemlik’in bir sorunu var. Önemli bir sorun; o da, deprem riskiyle karşı karşıya. Peki, bununla ilgili uzun zamandır konuşuluyor, görüşülüyor. Hatta Gemlik’te üç ilçe başkanı, AKP, CHP ve MHP ilçe başkanı bu konuda bir araya geldiler ve sonra Meclise geldiler. Mecliste başka kanunlar görüşülürken bu sorunu ilettiler ve birlikte çözüm aradılar. Bu mesele hiçbir zaman siyasi rant konusu yapılmadı yani bunu öncelikle vurgulamak istiyorum. Sonra ne oldu? Sonra 24 Aralıkta bir gece vakti KHK’yle ‘Gemlik taşınacak’ diye bir düzenleme yaptınız” dedi

KHK’dan sonra Gemlik’te özellikle inşaat sektöründe işlerin durma noktasına geldiğini ve bu yüzden bir sürü Gemliklinin işsiz kaldığını belirten Kayışoğlu, “Şimdi bu sorunun FETÖ’yle mücadeleyle, OHAL’le bir ilgisi var mı? Yok. Ama sizin yönteminiz maalesef her konuda olduğu gibi bu konuda da hukuksuz. Ülkeyi yönetemediğiniz gibi bu konudaki beceriksizliğini maalesef Gemlik’in sorununu çözme konusunda da çok açık bir şekilde ortaya koydunuz Sayın Bakan. Nasıl yaptınız, süreci anlatayım.O gece KHK’yle Gemlik’i taşıma kararı aldınız. Ertesi gün Gemlik Belediye Başkanı Gemliklilere bunu ‘müjde’ diye duyurdu. ‘Müjde, Gemlik taşınıyor, kurtuluyoruz depremden’ dedi. Ama işin hiç de öyle olmadığı hemen bir gün sonra anlaşıldı. Gemlikliler isyan etti, çünkü Gemlik’te hayat durdu, krediler durdu, ticaret durdu, inşaat durdu. Bakın, yakın zamanda Gemlik’e gittim, dolaştım, Giresunlular Derneğine gittim ki çoğunlukla oradaki bu hemşehrilerimiz inşaat sektöründe çalışıyorlar, işsizlik baş gösterdi” şeklinde konuştu.

 Gemlik’teki bankalara yalvarıldı

Vekillere, bakanlara teşekkür edildiğini ancak Gemlik’te hayatın durduğu görülünce bir hafta sonra hemen çark edildiğini belirten Kayışoğlu, “3 Ocakta bir açıklama yapıldı. Denildi ki ‘Hayır yanlış anladınız, biz Gemlik’i taşımıyoruz, dönüştüreceğiz orayı, yerinde dönüşüm yapacağız, basın yanlış anlamış’. Hakikaten, bizimle dalga geçiyor gibi açıklamalar yapıldı. Bankalara yazılar yazıldı, yalvarıldı. ‘Aman kredi verin, hayat durmasın’ denildi. Emlak sektörü durdu, inşaat sektörü durdu, insanlar kaygılı ne yapacağını bilemiyorlar. Derken, bir hafta sonra ancak aklınıza geldi, odaları, işte mimarlar odasını, jeoloji mühendislerini, sivil toplum kuruluşlarını, esnaf odalarını, ticaret, sanayi odasını çağırdınız; onların görüşlerini almak aklınıza geldi. Hepsi dedi ki, ‘Dönüşüm yapılsın’. Ondan sonra tekrar bu konu ele alındı ama bu arada Gemlik, zeytinin başkenti olmaktan çıkıp kaosun başkenti olmuştu” diye konuştu.

Kayışoğlu sözlerini şöyle tamamladı:
“Bu arada da bakanlardan ikisi, Sayın Özhaseki ve Akdağ açıklama yaptı “Gemlik taşınacak.” dedi. Gemlikliler yine diken üstünde; derken, bir hafta sonra bir açıklama daha ‘Gemlik’in nakledilmesi’ kelimesini çıkaracağız deyip işte bu tasarıya bu madde eklenerek tekrar dönüşüme geçildi. Bir gece KHK’sıyla hukuksuz bir şekilde, kimseye sormadan, danışmadan, katılımcı bir irade göstermeden bir nakil cümlesi koydunuz, sonra döndünüz dolaştınız, şimdi tekrar dönüştürüyorsunuz ama Gemliklileri de mahvettiniz. Hani Orhan Veli’nin şöyle mısraları var, diyor ki, ‘Gemlik’e doğru denizi göreceksiniz, sakın şaşırmayın’. Şimdi Gemlikliler diyorlar ki, ‘Gemlik’e doğru kaosu göreceksiniz, sakın şaşırmayın’. Geç de olsa döndünüz ama Gemlikliler de bu arada kaybetti.”

 

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi