Farmolife

Acar: Milli Eğitime bağlı diğer okullar niteliksiz mi?

13 Nisan 2018, 16:40 365 views

CHP Gemlik İlçe Başkanı Cemil Acar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan nitelikli okullara tepki gösterdi.

CHP İlçe Başkanı Cemil Acar konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Acar açıklamasında, “Milli Eğitim Bakanlığı’nca açıklanan ‘Sınavla Öğrenci Alacak Okullara İlişkin Klavuz’da, önümüzdeki yıl liseye geçiş yapacak bir milyon 250 bin öğrenciye karşılık bin 367 lisede 126 bin öğrencilik kontenjan açıldığı açıklanmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı, sınırlı sayıda kontenjan açtığı ve yerleri ile verdikleri eğitim açısından tartışmalara neden olan bu okullar için ‘nitelikli okullar’ tanımlamasını yapmıştı. Öyleyse yine Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı diğer okullar niteliksiz midir” diye sordu.

‘Memleket meselesi’ olarak tanımlanan meslek liselerine gidecek öğrenci oranlarının azaltıldığını hatırlatan Acar, bu okulların adeta gözden çıkarıldığını söyledi. Acar, “Benzer bir durum Anadolu Liseleri için de geçerlidir. Anadolu Liselerine çok fazla talep olmasına rağmen, bu liselerinin oransal olarak azaltıldığı görülmektedir. Hatta bildiğimiz çok sayıda köklü lise, sınavla öğrenci alacak liseler listesinde yer almamaktadır. Bu köklü liselerin geleneksel kültürü ve yıllardır süregelen başarıları yok sayılmakta ve yok edilmektedir. Bunlardan biri de ilçemizdeki Celal Bayar Anadolu Lisesi’dir. Kılavuzda puanla öğrenci alacak ‘nitelikli okullar’ arasına alınmayan Celal Bayar Anadolu Lisesi’nin gerek ilçemiz gerekse Bursa’daki değeri yok edilmiş, yıllarca öğrencilerin eğitim görebilmek için büyük çaba gösterdiği bu okul artık bakanlığa göre ‘niteliksiz’ bir kuruma haline gelmiştir” dedi.

Eğitim sisteminin yap-boz tahtasına dönüşmesinin ardından, ailelerin, istedikleri okulu tercih edemeyen çocuklarının daha iyi eğitim alması için özel okulların kapısını çaldığını kaydeden Acar, “Son 2 yılda yüzde 204 artan özel okula giden öğrenci sayısı, şimdi daha fazla hız kazanacaktır. Yoksul öğrencilerin daha da ayrıştırıldığı bu durum, parası olan ya da şartlarını zorlayarak ve kimi zaman borçlanarak özel okullara gönderen ailelerin çocuklarını, ideallerindeki okullardan uzaklaştırmaktadır ve bu çocukların içinde ukde kalmasına neden olacaktır. Biz CHP olarak derhal bu yanlıştan dönülmesini ve eğitim sisteminin yeniden ezbere değil bilgiye, ilgi ve yeteneklere dayalı, bilimsel, laik ve çağdaş niteliğine bürünmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

CHP İlçe Başkanı Acar, iktidarın bu yanlıştan dönmemesi durumunda, CHP iktidarında yapılacak ilk işlerinin yıllar içinde eğitim sistemine verdikleri büyük zararları düzeltmek olacağını ifade etti.

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi