Farmolife

Bıyıklı: Çocuklarımız gurbette okumak zorunda kalacak!

16 Nisan 2018, 20:23 654 views

İyi Parti Gemlik İlçe Başkanı Adnan Bıyıklı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen Gemlik’teki nitelikli okullara tepki gösterdi. Bıyıklı “Açıklanan kılavuza göre okullarımızın bir kısmı nitelikli diye isimlendirilirken, diğerlerinin ne olduğu ve nasıl isimlendirilmesi gerektiği konusunu milletimizin takdirine bırakıyoruz” dedi.

İyi Parti İlçe Başkanı Bıyıklı açıklamasında, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 8’inci sınıf öğrenci, öğretmen ve velilerinin aylardır merakla beklediği nitelikli okulların açıklandığını söyledi. Açıklanan kılavuza göre okullarımızın bir kısmının nitelikli diye isimlendirilirken, diğerlerinin ne olduğu ve nasıl isimlendirilmesi gerektiği konusunun milletimizin takdirine bırakıldığını ifade eden Bıyıklı, Liste açıklanınca açıkça ortaya çıktı ki, Güzel Gemlikimizde sadece İmam Hatip Lisesi ile Gemlik Mesleki Teknik Lisesi nitelikliymiş. Yıllarca birçok hekim, hâkim, savcı, avukat, mimar, mühendis, öğretmen, işletmeci, gazeteci, nice öğretim görevlisi yetiştirmiş Celal Bayar Anadolu Lisesi ve Gemlik Anadolu Lisesi gibi birçok lise nitelikli olamamış” diye konuştu.

İyi Parti İlçe Başkanı Bıyıklı, Gemlik halkının merak ettiğini ve İyi Parti olarak nitelikli okul olmanın ölçüsünün ne olduğunu sorduklarını ifade etti. Bıyıklı, “Gemlik’te sadece bu iki okul mezunları mı nitelikli insan olabilecektir? Sadece bu insanlara mı nitelikli diyeceğiz ya da bu Gemlik’i ve ülkeyi yönetenlerin kibir ve gururlarının, iş bilmezliklerinin, bilimden sanattan rahatsızlık duymalarının bir sonucu mudur? Binlerce öğrenci yetiştirmiş yılların okulları Gemlik iş, sanat, ekonomi dünyasına yön vermiş insanları eğiten, yetiştiren, topluma kazandıran okullar ne amaçla hiçe sayılmak ve nereye varılmak istenmiştir? Ayrıca Gemlik’teki yöneticilerin beceriksizliklerinin bir yansıması da Bursamızdaki diğer ilçeleri incelediğimizde açıkça ortaya çıkıyor. Mudanya’da, İnegöl’de, Mustafa Kemalpaşa’da, Karacabey’de Osmangazi’de, Nilüfer’de, Yıldırım’da birçok Anadolu lisesi nitelikli okul statüsü kazanmışken neden Gemlik bu kapsam dışında bırakılmıştır? Gemlik’i yönetenlerin bir Fen Lisesi, bir Sosyal Bilimler Lisesi açmak akıllarına gelmiyor mu? İlçemizde her yıl yaklaşık bin 400 öğrenci ortaokuldan mezun olmaktadır ve sadece yaklaşık 120 tanesine (İHL 90, teknik lise 30 olmak üzere) nitelikli okul da okumak için kontenjan verilmiştir. Bunlar 450 ve üstü puanlar alarak çok başarılı olan çocuklarımızdır” şeklinde konuştu.

Başarılı öğrencilerin hedeflerinin genellikle tıp, diş hekimliği, hukuk, mimarlık, mühendislik, veterinerlik, öğretmenlik ve benzeri olduğuna dikkat çeken Bıyıklı, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Bu kadar yüksek puan alan gençlerin önemli bir çoğunluğu fen ve sosyal bilimler Anadolu liselerini tercih ettiğinden ve ilçemizde fen ve sosyal bilimler Anadolu lisesi olmadığından ailelerinden ayrılarak ilçe dışına gitmek zorunda kalacaklardır.

Gemlik’te eğitimin ruhuna fatiha

Gemlik’te bu uygulamayla akademik eğitim tamamen gözden çıkarılmış ve mevcut yöneticilerce Gemlik dağ ilçeleriyle bir tutulmuştur. Devletin birincil görevlerinde en önemlisi tüm vatandaşlarına eşit nitelikli ve ücretsiz eğitim imkanı sunmak iken, bu uygulama ile mevcut yöneticilerin kamu eğitimini gözden çıkardığı aşikardır. Özetle, mevcut iktidar vatandaşa paran varsa özel okula gönder, paran yoksa verdiğimizle yetin demektedir. Önceden en azından ilçemde bir Anadolu lisesine gidebilirim diyerek gayret gösteren öğrenciler, artık yüzde 5 kontenjana giremeyeceğini düşünecek ve eğitim onlar için umut olmaktan çıkacaktır. Adrese dayalı sistem nedeniyle genel liseye ulaşamayacak olan Gemlikimizin çocukları imam hatip ve meslek lisesine gitmek zorunda kalacaktır. Özetle, Gemlik halkının eğitim hakkı ve kazanımları elinden alınmış, Gemlik’i yönetenler ise basiretsizliklerini açıkça ortaya koymuştur.”

Bıyıklı açıklamasının son bölümünde şu ifadelere yer verdi:
“Biz İyi Parti olarak, Gemlik’i yöneten siyasilere, Milli Eğitim yetkililerine akıllarını başlarına almayı tavsiye ediyoruz. Gemlik halkını ve çocukları, özel okullara, servislere, mahkum etmekten vazgeçin ve şirin ilçemize, öğrencilerimizin sınavla gireceği en az  2 tane Fen Lisesi, Sosyal Bilimler ya da Anadolu Liselerinden açılmasını sağlayın. Yoksa bu durum ileride çözümü imkansız sorunlara ve sonuçlara  yol açacaktır. Bin 400 öğrenciden 120’sine nitelikli okul kontenjanı açıp bin 280 tane öğrenciye ne haliniz varsa görün diyeceğinize, okulların tamamını nitelikli hale getirmek aklınıza gelmiyor mu? Sizin asli göreviniz bu değil mi?

İnşallah İyi Parti iktidarında bizim metodumuz tüm okullarımızı nitelikli hale getirmek ve gençlerimizin en doğal hakkı olan eğitim hakkını kendilerine teslim etmek olacaktır. Son olarak da İyi Parti olarak Gemlik halkına sesleniyoruz. Çocuklarımıza hep birlikte sahip çıkalım. Bu konularda duyarlı olalım. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımız ve torunlarımızın eğitim hakkı için yetkilileri her platformda harekete geçmeye davet edelim ve  mutlaka MEB’in ALO 147 no’lu İletişim Merkezi’ni telefonla arayarak rahatsızlığımızı iletelim. İlçemize sınavla girilebilecek Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi açılmasını talep eden dilekçeler bırakalım.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi