Farmolife

İslam ülkesinde bebek olmak

18 Nisan 2018, 09:17 703 views

Her ülkede olduğu gibi ülkemizde de, yarınlarımız olan çocuklarımızın bir takım hakları vardır. Bu hakların bir kısmı aile diğer bir kısmı ise devlet tarafından karşılanmaktadır. Çocuk hakları konusunda bir liste yaparsak şayet bunların en başında; sağlıklı beslenme, barınma, sağlık hizmetlerinden faydalanma, eğitim görme, savaşlardan uzak barış içinde yaşama, şiddet istismar ihmal gibi türlü tehlikelerden uzak yaşama ve buna benzer çocuğun çocuk olduğunun farkına varması ve çocukluğunu yaşamasını sağlayan haklardır. Devlet ve aile çocukların bu haklarını korumak ve kollamak mecburiyetindedir.

Kağıt üzerinde çocuklarımız bu hakları kazanmış görünse bile, pratikte tamamen zıt kutuplarda yaşar çocuklar çocukluklarını. Ülkemize baktığımızda çocuklarımız bu hakların bir kısmından, başta Ortadoğu olmak üzere diğer müslüman ülke çocukları ise bu hakların neredeyse tamamından mahrumdurlar.

Mesela, “Aylan bebek” demiş olsam sanırım hepiniz hüzünlenirsiniz. Dalgaların sahile vurduğu, yüzü kumlara kapanmış bir şekilde yatan günahsız masum küçücük bir beden. Küçücük bir beden demekle belki de hata ediyorum; çünkü o bedeni kucaklayıp kaldıran asker kardeşimiz kucağına sadece Aylan bebeğin cesedini almadığını iyi biliyordu. Aylan bebekle birlikte, ölmüş olan insanlığı da kaldırdığının farkındaydı şüphesiz.

Dünyada yaşarken insanlardan göremediği saygıyı ve sevgiyi başka bir yerde arıyor gibiydi Aylan bebek. Yedi milyar civarında insanı taşıyan bu dünyada sanki bir tek O’na yer yokmuş bir tek O fazlalıkmış gibi ardına bile bakmadan kalkıp gitti. Hem, ardına neden baksın ki? Siyonist ve emperyalist düzende daha ne kadar yaşama şansı olurdu? Aç ve susuz nasıl büyürdü? Gökten yağmur yerine bombalar yağan ülkesinde nasıl yürürdü? Nasıl yaşardı çocukluğunu? Nasıl oynardı oyunlarını sokaklarda özgürce? Belki gitmek daha güzel geldi Aylan bebeğe; çünkü görmek istemiyordu ailesinin arkadaşlarının gözleri önünde katledilmesine o minik yüreği dayanmazdı bunu bildiği için gitti belki de Aylan bebek dalgaların sessizliğiyle.

Sadece Aylan bebek mi gitti? Tabii ki hayır. Irak’ta, Filistin’de, Afganistan’da, Mısır’da akranları, ablaları, abileri olan sayısız çocuk gitti Aylan bebeğin peşinden. Maalesef gitmeye de devam ediyorlar. Dünyada iken oynayamadıkları oyunlarını oynuyorlar, yaşayamadıkları çocukluklarını yaşıyorlar hep birlikte. Gittikleri yerde mutluluktan uçtuklarına eminim bundan şüphem yok; fakat haklı olarak bizleri de şikayet ettiklerini düşünüyorum yüce Allah’a. O Allah ki bizlere Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyuruyor “Allah’ın ipine (Kur’an-ı Kerim’e) sımsıkı sarılın. Parçalanmayın bölünmeyin” diye emrediyor. İslam dünyası bu ipe sarılmadığı için Aylan bebekler teker teker aramızdan ayrılıyorlar. İşte bu yüzden İslam Birliği elzemdir; yani gereklidir ve önemlidir. Ne ülkemizde ne bölgemizde ne de dünyada çocuklar ölmesin. Ölmesinler ki onların sevinç çığlıklarını duyalım oyunlarına ortak olalım.

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Dolandırılmaya Var mısınız ?

Dolandırılmaya var mısınız? Küçük Ali, yaşlı bir çiftçiden 500 liraya eşek satın alır. Ama çiftçi...

1 Nisan 2018

Denizi olmayan Gemlik

Gemlik bir sahil kenti mi yoksa sahildeki bir kent mi? Yanıt; Gemlik sadece sahildeki bir...

25 Mart 2018

Benden söylemesi!

Edremit’in merkezinde halka hitap etti Meral Akşener. Edremitlilerle konuştum; “Burada seçim zamanı haricinde hiç bir...

19 Mart 2018

İyi Parti, belediye ve gazete

Her yayın organının olduğu gibi, gazetelerin de bir yayın çizgisi; dünyaya ve olaylara bakış açısı,...

14 Mart 2018

Atatürk Anıtı kurtuldu

Geçen hafta Kumla İskele Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı çevresindeki Gemlik Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışma gündeme...

5 Mart 2018

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi