Farmolife

Gemlik Lisesi Mezunları yeni sisteme tepki gösterdi

19 Nisan 2018, 06:45 678 views

Gemlik Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Savaş Akkan, yaptığı açıklamada “Milli Eğitim Bakanlığı’nın Gemlik Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Savaş Akkan, Puanla Öğrenci Alacak Okullar Kılavuzu’nda Gemlik Lisesi’nin hak ettiği değeri görmediğini düşündüklerini söyledi.

Dernek adına açıklama yapan Başkan Akkan, “Gemlik Lisesi, tarihi 1938 Gemlik Ortaokulu’na dayanan, 1966 yılından beri öğrenci yetiştiren, geçtiğimiz yıllarda hizmete giren yeni binası ve öğrencilere sunulan geniş olanakları ile ilçemizin en köklü ve değerli eğitim yuvalarından biridir. Tüm bu tarihsel birikimi ve eğitimdeki başarsını görmezden gelerek Gemlik Lisesi’ni yine bakanlığın tabiriyle ‘nitelikli okul’ saymamak, Gemlik ve eğitim hakkında ne kadar az bilgi ve fikir sahibi olduklarının göstergesidir”
dedi.

Basın açıklaması şu şekilde:
Geçtiğimiz günlerde açıklanan, puanla öğrenci alacak okullar kılavuzu, ülkemizde olduğu gibi Gemlik’imizde de tepkiyle karşılandı. Konuyla alakalı eğitimciler pek çok açıklama yaptılar. Biz Gemlik Lisesi mezunlarını üzen nokta ise, ilçemizin en köklü okulu olan Gemlik Lisesi, daha sonraki adıyla Gemport Gemlik Anadolu Lisesi, maalesef Milli Eğitim Bakanlığı’nın tabiriyle “nitelikli okullar” arasına alınmaması olmuştur.

Gemlik Lisesi, tarihi 1938 Gemlik Ortaokulu’na dayanan, 1966 yılından beri öğrenci yetiştiren, geçtiğimiz yıllarda hizmete giren yeni binası ve öğrencilere sunulan geniş olanakları ile ilçemizin en köklü ve değerli eğitim yuvalarından biridir. Ünü Gemlik ve Bursa sınırlarını aşan Gemlik Lisesi, ülkemize hizmet etmiş pek çok değerli ismin yetiştiği nadide okullarımızdandır.

Yolu Gemlik Lisesi’nden geçmiş ya da Gemlik Lisesi’nden mezun olan sayısız kıymetli insan vardır. İlk aklımıza gelenler, geçtiğimiz yıl acı bir olay sonucu yitirdiğimiz Avukat Özgür Aksoy olmak üzere Prof. Dr. Müfit Parlak, Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Prof. Dr. Hakkı Şenel hatta Beyazıt Öztürk ile şimdi çalışma yaşamı içinde bulunan öğretmen, gazeteci, doktor, mühendis, politikacı sayısız isim Gemlik Lisesi sınıflarında eğitim öğretim görmüştür.

Bekir Güneş, İsmail Çokal, Mehmet Taşpınar, Nurten Durdağ gibi sayısız efsane eğitimci Gemlik Lisesi’nde öğrenci yetiştirmiştir.

Tüm bu tarihsel birikimi ve eğitimdeki Başarsını görmezden gelerek Gemlik Lisesi’ni yine bakanlığın tabiriyle “nitelikli okul” saymamak, Gemlik ve eğitim hakkında ne kadar az bilgi ve fikir sahibi olduklarının göstergesidir.

Düşüncemiz, Gemlik Lisesi’nin ulaşılamaz ve sadece belirli öğrencilere hizmet veren bir okul haline gelmesi değildir. Fakat okulumuzun sahip olduğu değer ve ağırlığın korunarak, üzerine büyük başarılar ekleyerek lafta değil, öğrenci, öğretmen ve idarecileri ile gerçekten nitelikli bir okul olmasını dilemekteyiz.

Bu şartlar altında, Gemlik Lisesi’nin hak ettiği değere kavuşamadığını düşündüğümüzü üzülerek belirtiyoruz.

Okulumuz ilçemizin ve ilimizin nadide okullarından biri olmaya devam edecektir. Bizler, kısa sürede bu hatalı karardan dönülmesini ve Gemlik Lisesi’nin sahip olduğu özellikler çerçevesinde değerlendirilmesini talep ediyoruz.

 

Haber: Mustafa Emre Özgen

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi