Farmolife

Saadet Partisi’nden 23 Nisan mesajı

22 Nisan 2018, 14:46 326 views

Saadet Partisi (SP) Kadın Kolları Gemlik İlçe Başkanı Aynur Uzun, çocukların en temel hakkının sağlıklı ve mutlu bir aile olduğunu söyledi.

SP Kadın Kolları İlçe Başkanı Uzun, 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı. “Bugün, yarınımız, geleceğimiz, istikbalimiz, gözümüzün nuru çocuklarımız için biraradayız. Mutluyuz, umutluyuz” diyerek açıklamasına başlayan Uzun, “İçimizde çocukluktan kalma bir sevinç var. Bir müjde,bir bahar, bin umuttur onlar. Çocuklar bir milletin geleceğidir. Paha biçilmez değeridir. Onlara yapılan her türlü yatırım, aslında milletin kendine yaptığı yatırımdır. Ancak bugün çocuklar, tüm dünyada her türlü sömürü ve istismarın ana hedefi haline gelmiş durumdadır. Yanlış politikaların en ağır bedelini onlar ödemektedir maalesef. Yaşanılan hadiseler,savaşlar gösteriyor ki, hak ve adalete dayalı yeni bir dünya hedefi çocuk ve yetişkin, herkes için bir zaruret halini almıştır” dedi.

Her çocuğun insan onuruna yakışır bir yaşam ve temel haklara sahip olduğuna dikkat çeken Uzun, “Bugün ülkemiz nüfusunun yüzde 28’ini 23 milyon çocuğumuz oluşturmaktadır. Çocuklarımızın en temel hakkı; sağlıklı ve mutlu bir ailedir. Ancak 200 bin çocuğumuz çeşitli sebeplerle sıcak yuvaları yerine sokaklarda yaşamaktadır” diye konuştu.

Uzun açıklamasını şöyle sürdürdü: “Fiziksel, zihinsel duygusal, sosyal alanda gelişim çocukların hakkıdır. Asgari ücretin açlık sınırında olduğu ülkemizde aileler, yeterli ve dengeli beslenememekte, çocuklar, temel gıda maddelerini alamamakta, gelişimlerini tamamlayamamaktadır. Çocuklarımız, ailesinin içinde bulunduğu ekonomik zorluklar karşısında eğitimine ara vererek çalışma hayatına sürüklenmektedir. Bugün 2 milyon çocuğumuz okulda olması gerekirken, minicik ellerinde emeği sömürülmektedir. Bu rakama sokak çocukları ve mevsimlik işçi olarak çalışan çocuklar dahil değildir. Yani her 10 çocuktan biri çalışmak zorundadır.

Yap-boz oyununa dönmüş eğitim sistemi
Çocuklarımız için en önemli ihtiyaç iyi bir eğitimdir. Gündelik kararlarla şekillenen, mili olmaktan çoktan uzaklaşmış, adeta yap-boz oyununa dönüşmüş olan eğitim sistemimiz çocuklarımıza ve ailelerimize güven vermemektedir. Yanı sıra, yetersiz okul ve öğretmen sayısı kalabalık sınıflar meydana getirmiş, eğitim kalitesi düşmüştür. Taşımalı eğitim sistemi, 2018 Türkiye’si için kabul edilemez. Sayılara hapsolmuş başarı uygulaması ve içeriğin olmadığı eğitim müfredatı, çocuklarımızı daha çabuk soru çözer hale getirmiştir. Fakat karakterini ve vicdanını oluşturacak temel değerlerden yoksun bırakmıştır. ‘Eğitimde Büyük Proje’ diye ifade edilen Fatih Projesi maalesef hüsran ile sonuçlanmıştır. İnternet kullanımının kontrollü verilmesi ve bağımlılık hususunda öğretmenler ve uzmanlar sürekli uyarılar yaparken, hangi akla hizmet ile çocuklarımız internet-tablet-oyun üçgenine zincirlenmiştir?

Bizler, öğretmenler, devlet; hepimiz suçluyuz
Çocuklarımızın en büyük problemlerinden biri sosyalleşememeleridir. Çok az kelime ile konuşmaları, hayal güçlerini kullanamamalarıdır. Bunun sebebi, süresiz televizyon ve internete mahkum bırakılmalarıdır. En kıymetli varlığımızla nitelikli zaman geçirmek yerine, işin kolaycılığına kaçarak, kendisini ve çocuğunu televizyona kilitleyen anne-baba olarak bizler suçluyuz. Araştırma ve proje ödevlerini kopyala–yapıştır yoluyla alan öğretmenler suçludur. Yavrularımızın hayatlarına mal olan oyunlar üzerinde kontrol mekanizması kuramayan devlet suçludur. Bilinmelidir ki,çocuklarımızın, televizyona değil arkadaşa, bilgisayar oyunlarına değil oyuncaklara, beraber oyun oynamaya, birlikte vakit geçirmeye ihtiyaçları var.

Her çocuk düşüncelerini ifade etme hakkına sahiptir. Ancak, ahlak ve değerleri bir tarafa bırakan eğitim sisteminde, okullarımızda ‘akran zorbalığı’ ve ‘istismar’ her geçen gün artmaktadır. Kuvveti üstün tutan zihniyet ile şekillenen toplumda ve okullarda çocuklarımızın bireysel ve fikri özgürlüğünden bahsedemeyiz.

Çocuklar bizim herşeyimiz. Onları kötü alışkanlıklardan, bağımlılık oluşturan madde ve ortamlardan korumak devletin en önemli vazifesidir. Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde bireysel özgürlük olarak nitelendirilen her türlü nesli bozan alışkanlık, davranış ve yönlendirmeler ve yayınlar acilen durdurulmalıdır. İlgili kanunlar bu milletin inancına, tarihine, medeniyetinin esaslarına uygun hale getirilmelidir.

Her çocuk mutlu, sağlıklı bir aileyi, yeterli ve dengeli beslenmeyi, sağlıklı bir gelişimi, kendini ifade edebilecek huzurlu arkadaş ve aile ortamını, maddi ve manevi donanımını temin eden, iyi bir eğitimi hak etmektedir. Saadet Partisi olarak inanıyoruz ki, huzur ve barış dolu Türkiye hedefi, önce ahlak ve maneviyat diyerek, hak ve adalet bilincinin verildiği, insana, doğaya, hayata ve eşyaya hürmetin önemsendiği, özgür ve özgün düşüncenin kıymetli olduğu, yüksek standartlarda, teknik donanımlı eğitimi alan çocuklarımızla gerçekleşecektir. Onlar en güzelini hak ediyorlar.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi