Farmolife

Türk Eğitim-Sen: Fen lisesi açmak çok mu zor?

22 Nisan 2018, 06:20 695 views

Türk Eğitim Sendikası’nın Gemlik Temsilcisi Cemal Eser yaptığı açıklama ile Bursa ve Gemlik’te eğitime vurulan darbenin Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) sınavla öğrenci alacak okullar listesiyle bir kez daha ortaya çıktığını söyledi.

Eser açıklamasında, “MEB Türkiye genelinde sınavla öğrenci alacak okulları geçtiğimiz hafta ilan etti. Tablo incelendiğinde ülke geneli ve özelde Bursa ve Gemlik’te eğitime nasıl ağır bir darbe vurulduğu ortaya çıktı. Yeni düzenleme Bursa’da sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesi sayısı 65’den 8’e düşürülmekte. Gemlik’te ise hiçbir Anadolu lisesine listede yer verilmemiş. Yakın ilçelerimiz Orhangazi ve İznik’te de herhangi bir Anadolu Lisesi maalesef listeye konulmamış. Genel olarak Bursa’da bugüne kadar sınavla öğrenci alan ve akademik eğitime öğrenci yönlendirme oranı yüzde 25 iken, bu düzenleme ile sınavla öğrenci alma oranı yüzde 5’e düşürülmektedir. Nitelikli okul statüsüne giremeyen Anadolu Liseleri ise mahalle lisesi haline gelecektir” dedi.

Bursa’da liseye geçişte merkezi sınava girecek 41 bin, Gemlik’te ise yaklaşık bin 400 öğrenci olduğunu ifade eden Eser, “Buna karşın bu kadar öğrenciye öncelikli tercihleri olan Anadolu ve Fen Liseleri için ayrılan toplam kontenjan sayısı ise Bursa’da toplam 2 bin 190. Yani liselere yerleşmek için yarışan öğrencilerin yalnızca yüzde 5’i bu imkândan yararlanabilecek. Sınavla öğrenci alan okulların büyük çoğunluğu Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım ilçelerinde. Üstelik Bursa’nın 17 ilçesinin 13’ünde sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesi, 12’sinde Fen Lisesi, 8‘inde Meslek Lisesi yok. İznik, Yenişehir, Orhaneli, Keles, Harmancık, Büyükorhan ve Gürsu’da sınavla öğrenci alan hiçbir okul yok iken, Kestel ve Orhangazi’de ise yalnızca 30’ar kontenjanlı Meslek Liseleri belirlenmiş. 17 ilçede 38 bine yakın öğrenci tercihi olmayan okula gitmek zorunda kalacak. İlçemizde ise kontenjan 120. Yani bin 300 e yakın öğrenci tercihi olmayan okullara yerleşmek sorunda kalacaklar. Yeni düzenlemede ilçemizde sınavla öğrenci alan Anadolu Lisesi yok, İmam Hatip lisesi ve Meslek lisesine puanla girilecek. Şöyle ki, en son taban puanı 470’lerde olan Anadolu Lisesi mahalle lisesinde çevrilmiş, fakat taban puanları 200 ile 370 arasındaki liseler nitelikli okul sayılmıştır” diye konuştu.

Eser açıklamasına şöyle devam etti:  “Sınavsız öğrenci alacak mahalle liseleri adrese dayalı sistem ile öğrenci alacağından kayıt döneminde tam bir kargaşa yaşanacaktır. İlçemizde liselerin dağılımı mahalle bazında eşit değildir.

Şimdiden aileler sahte ikametgâh ve yeni adres arayışına girmiştir. Adrese dayalı kayıtta çember denilen nasıl olacağı belirsiz bir sistem ile karşı karşıya kalacak öğrencilerimize 5 tercih dayatması yapılmaktadır. 3 okul türünden 3’er tane olmak üzere toplam 9 okul tercihi sunulacaktır. Ama öğrencilere 5 tercih hakkı verildiği için her halükarda öğrenciler 2 tercihini istemediği okul türünden yapmak zorunda kalacaktır.

TEOG sistemi eğitimde fırsat eşitsizliğini minimize ediyordu. Özellikle akademik eğitim isteyen öğrenciler açısından yüzde 25/30 dilimine girebilmek daha gerçekçi olduğundan öğrenciler ve veliler bu yarışa girebiliyordu. Yeni sistemde yüzde 5’lik dilime girmek pek çok öğrenci için hayal olduğundan tam bir hayal kırıklığı ve motivasyon bozulması yaşanacaktır. Yüzde 5 lik bu kontenjanın ağırlıklı olarak özel okullar mezunlarınca dolacak olması ise devlet okulları öğrencilerini yenilmişlik psikolojisine en baştan sokmuş olacaktır

Devletin birinci ve öncelikli görevi vatandaşlarına eşit, nitelikli ve parasız eğitim sunmaktır. Yeni sistem ile hükümet tercihini özel okullardan ve imam hatip liselerinden yana yapmıştır. Tamamen arap saçına dönen Türk Milli Eğitim sistemi vatandaşları biran önce sistemden kaçmaya yönlendirmektedir. Zaten özel okulu sürekli sübvanse eden hükümet devlet okullarından kaçışı hızlandırmak için elinden geleni yapmaktadır.

İlçemizde yaklaşık bin 400 öğrenciden yalnızca 90 öğrenci meslek lisesi harici sınavla öğrenci alan okula yerleşebilecektir. Oysa ki, geçmişte bu sayı 700 idi. Sonuç olarak, bu sistem beraberinde kaos, başarısızlık, hayal kırıklığı ve adaletsizlik getirecektir. Eğitim adına bir tek faydası dahi bulunmayacak bu sistemden biran önce vazgeçilmeli en azından bu sene TEOG son kez yapılmalıdır.

İlçemizde Anadolu liselerinden herhangi birisi nitelikli okul özelliği kazanmalıdır, eğer bu yapılamıyorsa da mutlaka bir Fen Lisesi kurulması için ilçemizi yönetenler bir an önce harekete geçmelidir. Açılacak bu Fen Lisesi sadece ilçemizde hizmet etmekle kalmayacak aynı zamanda Orhangazi ve İznik ilçesinden sınava girecek öğrenciler için de güzel bir alternatif oluşturacaktır.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi