Farmolife

ADD: Her ulusal bayramda mazeret üretildi

23 Nisan 2018, 04:41 472 views

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), 23 Nisan etkinlikleri kapsamında Yunus Emre Kültür Merkezi’nde tiyatro gösterisi düzenledi.

Ege Sanat Tiyatrosu tarafından sahnelenen, Can Yücel’in şiirlerinden uyarlanan “Ben hayatta en çok babamı sevdim” adlı tek kişilik oyun izleyenlerden büyük beğeni aldı. Gösteri öncesi konuşan ADD Gemlik Şube Başkanı Muhammet Usta, “Saraylar inşa etmek bu günün Osmanlıcılarını kurtaramayacaktır” dedi.

Usta’nın konuşmasından satır başları şu şekilde: “Ulusal egemenliğimizin simgesi Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 98’inci yılını kutluyoruz. Buna bağlı olarak yeryüzünde çocuklara armağan edilmiş tek bayram olan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızı da coşkuyla kutluyoruz.

Bayramı başka kutlamalarla karartma çabalarına rağmen 23 Nisan Çocuk Bayramı’nın önüne Ulusal Egemenlik kavramının eklenmiş olması son derece anlamlıdır. Türk Ulusu 98 yıl önce ilk kez bir padişahın egemenliği yerine Ulusal Egemenlik kavramını getirmiştir. Ulusal egemenliğin yerine tek adam egemenliği isteyenler bu nedenle bu bayramdan hiçbir zaman hoşlanmamışlar, hoşlanmama giderek tavır almaya dönüşmüş, diğer ulusal bayramları da genişlemiştir. Yurdumuzun kurtarıcısı ve cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün anısı önünde saygı duruşunda bulunmayı sap gibi dikilmek olarak nitelemişler, her ulusal bayramda bir mazeret üretmişlerdir. Bu mazeret gün gelmiş sağlık sorunu, gün gelmiş deprem, gün gelmiş terör olmuştur.

Büyük bir askeri deha olan Mustafa Kemal Paşa, Birinci Paylaşım Savaşı sonucunda işgale uğrayan yurdumuzun kurtarmanın yolunun bir ordu kurmaktan daha önce ulusal egemenliğin simgesi meclis olduğunu kabul ettirerek Anadolu’da kongreler düzenledikten sonra Ankara’ya gelmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni kurmuştur. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları, savaşın ateşine, İstanbul’daki padişahın ihanetine, meclisteki sert muhalefete rağmen meclisi çalıştırmaktan asla vazgeçmemiştir, ulus iradesi egemen kılınmıştır. Bu nedenle 20 Ocak 1921 tarihinde kabul edilen anayasamız ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ şiarını kabul etmiş ve bu sözü meclisin duvarına asmıştır.”

BENZER HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

YAZARLAR

Copyright © 2021 Yeni Gemlik Gazetesi