26° Açık

Erdoğan Özel görüşmesinden detaylar!

| Haber Girişi: 12 Haziran 2024 17:30 | Son Güncelleme: 12 Haziran 2024 17:30 A A
Gözlerin siyaset arenasına çevrildiği beklenen iade-i ziyaret nihayet gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 yıl aradan sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nin kapısını çaldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erdoğan’ı kapıda karşıladı ve ardından iki lider genel merkez önünde el sıkışarak basın mensuplarına poz verdiler. Görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü ve sonrasında Özel, Erdoğan’ı makam aracına kadar uğurladı.

Özel’in konuyla ilgili açıklaması şu şekilde;

“Son bir yılda çiftçilerin, bankalara olan borcu yüzde 88 artmıştır. Son bir yılda toplam borç 652 milyar TL’ye yükselmiştir. Türkiye’de, toprakların 4’te 1’i ipotek altındır. Maalesef Ziraat Bankası düşük faizli çiftçi kredileri vermesi gereken banka, başkalarına kıyak krediler dağıtırken, çiftçileri özel bankaların kucağına doğru itmiş toprakların 4’te 1’i ipotek koymuştur. Çiftçimizin yaş ortalaması 57’dir. Yani çiftçimiz yaşlanmıştır, gençlerimiz çiftçiliği bırakmıştır.”

Emekli maaşı asgari ücret düzeyine çıkarılmalı

“Dün Erdoğan’la bir araya geldiğimizde emekli maaşının derhal asgari ücrete çıkarılması gerektiğini, asgari ücrete de bu ay sonunda enflasyon iyileştirilmesi yapılması gerektiğini, açıklanan maliyetin altındaki 17 liralık çay fiyatının 25 liraya çıkarılması gerektiğini, maliyetin altındaki buğday fiyatının 15 liraya çıkarılması gerektiğini ifade ettim. Kaynak mı bulamıyorsunuz? Kaynağı birlikte bulalım dedim.”

Vergide adalet önerimizi somutlaştıracak

“Çok kazanandan çok, az kazanandan az, hiç kazanmayandan hiç vergi alınmamalarıdır. Biz adaletli bir vergi sistemi için Sayın Erdoğan’a teklifimizi sunduk. Partimizin üç değerli ekonomi kurmayı önümüzdeki günlerde Mehmet Şimşek’le bir araya gelecek. Vergide adalet önerimizi somutlaştıracak. Meclis’in çalıştırılması, adaletli bir vergi sistemine geçilmesi, emekli maaşı, asgari ücret ve tarım ücretlerine zam verilmesi ve bu yoksulluğun çözülmesi istenmektedir.” dedi.

Gündem - 17:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
MKS - Marmara Kimya Sanayi Borusan Liberal