28° Açık

Hamas’ın ateşkes şartını ABD ve İsrail reddetti

| Haber Girişi: 13 Haziran 2024 10:29 | Son Güncelleme: 13 Haziran 2024 10:29 A A
İsrail basınında çıkan haberlere göre, Hamas, İsrail ile yapılacak ateşkes anlaşmasında Çin, Rusya ve Türkiye’nin garantör olarak yer almasını talep etti. Hamas’ın ateşkes teklifine verdiği yanıtta bu değişiklik taleplerine yer verildiği bildirildi.

Hamas’tan Türkiye garantör olsun şartı

Hamas’ın rehinelerin serbest bırakılmasını içeren ateşkes anlaşmasında Çin, Rusya ve Türkiye’nin garantör olmasını istediği iddia edildi. Bu talebin hem ABD hem de İsrail tarafından reddedildiği belirtildi. Ayrıca, bu talebin, İsrail tarafından geçen ay sunulan ve ABD Başkanı Joe Biden tarafından kamuoyuna açıklanan ateşkes teklifine Hamas tarafından yapılan birkaç değişiklikten biri olduğu ifade edildi.

İsrail askerlerini geri çekmeli

Hamas’ın talepleri arasında kalıcı bir ateşkes için güncellenmiş bir zaman çizelgesi ve İsrail askerlerinin Gazze Şeridi’nden çekilmesini içeren bir plan yer alıyor. Ayrıca, Refah ve Mısır-Gazze sınırı boyunca uzanan Philadelphia Koridoru’nun da Hamas’ın talepleri arasında olduğu belirtiliyor.

Biden’ın ateşkes teklifi

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs’ta Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze’deki ateşkes ve esirlerle ilgili yeni bir öneride bulunduğunu duyurmuştu. Hamas yönetimi, Biden’ın açıkladığı İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki ateşkes önerisine ilişkin cevabını Mısır ve Katar’a ilettiğini bildirmişti. Hamas, ateşkes planına dair yanıtında, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarının ve işgalinin sonlandırılmasına öncelik verdiğini, “savaşı sona erdirecek anlaşmaya olumlu yaklaşım gösterdiğini” belirtmişti.

Gündem - 10:29 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.
MKS - Marmara Kimya Sanayi Borusan Liberal